Oto 6 najczęstszych przyczyn próchnicy zębów

Oto 6 najczęstszych przyczyn próchnicy zębów

W jamie ustnej żyje około 50 miliardów bakterii. Podczas gdy większość bakterii jest nieszkodliwa, niektóre z nich mogą powodować próchnicę zębów. Pozostawiają one na powierzchni zębów żółtawą płytkę nazębną. Próchnica – przyczynyją powodujące dotyka do 95% dorosłych Polaków. Dotyka również ponad połowę dzieci i nastolatków w Polsce. Próchnica zębów to stopniowe odwapnienie twardych tkanek zęba i próchnica. Nieleczona może powodować utratę zębów i inne problemy zdrowotne, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego i kłębuszkowe zapalenie nerek. Możliwe jest zapobieganie tej poważnej chorobie poprzez poznanie przyczyn próchnicy.

Cukier

Chociaż jest najczęstszą przyczyną próchnicy zębów, nie jest jej bezpośrednią przyczyną. Cukry proste i dwucukry (np. sacharoza, glukoza i fruktoza) są szybko przekształcane w kwasy, co jest główną przyczyną próchnicy zębów. Cukry złożone, takie jak ziemniaki i ryż, są mniej szkodliwe dla zębów. Chociaż nie wszystkie cukry można wyeliminować, możliwe jest ograniczenie ilości słodyczy w diecie i mycie zębów po spożyciu węglowodanów. Pomoże to chronić zęby przed próchnicą.

Długość jedzenia

Chociaż dokładne przeżuwanie pokarmu jest korzystne dla układu pokarmowego, może być szkodliwe dla jamy ustnej. Poziom pH jamy ustnej spada, jeśli jedzenie jest w niej zbyt długo przetrzymywane. Może to prowadzić do gromadzenia się resztek pokarmowych w szczelinach międzyzębowych. Najlepiej jest unikać spożywania pokarmów znajdujących się blisko zębów i myć zęby bezpośrednio po jedzeniu.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej

Zbyt często, zbyt szybko i za mało. Taka metoda mycia zębów nie jest zalecana. Może ona prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak próchnica. Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna być wykonywana co najmniej dwa razy dziennie, przez minimum trzy minuty i powinna być dokładna. Ze względu na potencjalne zagrożenia, jakie dla zębów stanowią resztki pokarmowe, zaleca się nitkowanie zębów. Płukać jamę ustną specjalnie do tego przeznaczonym płynem.

Częste wizyty u stomatologa

Dwie wizyty kontrolne w ciągu roku wystarczają, aby zapobiegać próchnicy i leczyć jej objawy. Jednak większość osób odwiedza stomatologa tylko wtedy, gdy bolą ich zęby. Jest to ogromny błąd. To duży błąd. Opóźnienie wizyty u dentysty może zwiększyć koszty leczenia, pogorszyć stan zdrowia i zwiększyć ryzyko rozprzestrzenienia się choroby.

Wrażliwość zębów na choroby

Wszystko zależy od składu i ilości związków nieorganicznych i organicznych w substancji zęba. Im mniejsze prawdopodobieństwo próchnicy, tym więcej związków nieorganicznych zawiera ząb.

Geny

Czynnikiem wpływającym na powstawanie próchnicy jest również genetyka. Zęby mogą tworzyć się już w czwartym tygodniu ciąży. Ważne jest również, aby w czasie ciąży stosować zdrową dietę. Na stan zębów dziecka może wpłynąć ograniczenie spożycia cukru i spożywanie jak największej ilości pokarmów bogatych w białko.

Previous Jaki kominek wybrać? Przewodnik. Znajdź idealny kominek do swojego domu
Next Co to jest auto detailing?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

WYŁUDZILI KREDYT W BANKU

Policjanci z wydziału ds. przestępczości gospodarczej i korupcji legionowskiej komendy zatrzymali trzech mężczyzn w związku z wyłudzeniem kredytu z banku. Aby kupić telewizor i laptop mężczyźni posłużyli się podrobionymi dokumentami

Wiadomości 0 Comments

KOMENDANCI Z WIZYTĄ U RANNEGO POLICJANTA

Komendant Stołeczny Policji mł. insp. dr Rafał Kubicki wraz z zastępcą podinsp. Andrzejem Krajewskim odwiedzili w szpitalu policjanta, który odniósł obrażenia podczas policyjnych działań skierowanych przeciwko złodziejom samochodów. Obaj życzyli

Wiadomości 0 Comments

POLICYJNA INFOLINA O UTRUDNIENIACH W RUCHU DROGOWYM 6 LIPCA NA TERENIE WARSZAWY

Pod numerem telefonu stacjonarnego 22 60 380 38 w dniu 6 lipca br. w godzinach od 7.00 do 19.00 policjanci będą informować o utrudnieniach w ruchu pieszych i pojazdów. Będą

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź