Jaki kominek wybrać? Przewodnik. Znajdź idealny kominek do swojego domu

Jaki kominek wybrać? Przewodnik. Znajdź idealny kominek do swojego domu

Kominek w domu był kiedyś oznaką luksusu i dobrze usytuowanych członków rodziny. Dziś każdy może kupić kominek. Na rynku dostępnych jest wiele opcji kominków. Należą do nich wkłady kominkowe, kominki narożne i kominki do zabudowy.

Jakie są różnice pomiędzy typami kominków?

Kominki można pogrupować według materiału, z którego są wykonane, rodzaju paliwa lub mocy. Przy wyborze kominka należy kierować się jego przeznaczeniem. Jeśli zależy nam przede wszystkim na ogrzewaniu, wybierzemy inny piec, niż jeśli zależy nam tylko na estetyce. Jak wybrać odpowiedni kominek do swojego domu pokażemy w naszym wpisie. Zapraszamy do obejrzenia!

Kominki wolnostojące

Funkcją „kóz”, zwanych również kozami, jest funkcja grzewcza i dekoracyjna. Stanowią one świetną alternatywę dla swoich tradycyjnych odpowiedników. Są łatwe w montażu i posiadają dodatkowe funkcje, takie jak płaszcz wodny czy możliwość górnego odprowadzenia spalin. Kominki te mogą być stosowane w dużych pomieszczeniach i mają szeroki zakres mocy nominalnej. Piece żeliwne mogą być używane do dużych wymagań grzewczych, podczas gdy piece stalowe oferują wspaniałą estetykę. Kominki wolnostojące można podzielić na kominki z płaszczem wodnym i kominki z płaszczem powietrznym. System dystrybucji gorącego powietrza w kominkach powietrznych pozwala im na ogrzewanie dużych domów. Wodne oparte są na systemie, w którym woda podgrzewana jest do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Pozwala to na ogrzewanie wielu pomieszczeń, a także daje możliwość korzystania z ciepłej wody użytkowej.

Popularnym wyborem są kominki kaflowe. Kominki te są wolnostojące i mają kaflowe wykończenie. Przypominają one piece naszych babć. Kominki te mogą być wykorzystane do stworzenia atmosfery retro.

Kominki wolnostojące mogą spalać drewno, pelety lub gaz jako paliwo. Piece wykonane z peletów lub drewna są ekonomiczną opcją. Surowce te są bardzo przystępne cenowo i nie drożeją.

Kominek wolnostojący jest doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą mieć kominek, który może efektywnie ogrzewać ich dom, zapewniać ciepłą wodę, a także pozwala cieszyć się wyjątkowym pięknem żywych płomieni i unikalnych dekoracji.

Sprawdź: Kozy grzewcze, czyli piece wolno stojące

Wkłady kominkowe

Kominki do zabudowy lub wkłady kominkowe to urządzenia grzewcze, które zapewniają doskonałe ogrzewanie domu. Mogą być wykorzystywane do dystrybucji gorącego powietrza oraz z płaszczem wodnym. Pozwala to na ogrzanie dużych powierzchni oraz zapewnienie ciepłej wody użytkowej. Można je budować w dowolnej konfiguracji. Można je ustawiać w dowolny sposób, tak aby pasowały do wnętrza, tworząc idealną kompozycję.

Do wyboru jest wiele wkładów kominkowych. Wkłady kominkowe mogą być zasilane pelletem lub paliwem drzewnym. Są one łatwe w czyszczeniu i nie wymagają przebudowy jak tradycyjne piece. Do ich podłączenia trzeba będzie zatrudnić przeszkoloną osobę. Jednak dobrze zamontowana instalacja zapewni sprawność i niezawodność przez wiele dziesięcioleci. Ich główną zaletą jest lepszy, i bardziej wydajny niż inne opcje, widok ognia i ekonomia związana z niskimi kosztami paliwa. Kominki do zabudowy to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie uniwersalność każdej aranżacji.

Kominki elektryczne

Osoby, które lubią spędzać wieczory przy kominku, ale nie chcą instalować pieca na drewno opałowe, mogą zdecydować się na kominki elektryczne. Ta opcja jest świetna dla osób, które dbają o bezpieczeństwo i środowisko, lub chcą widzieć płomień od razu po włączeniu kominka. Możliwości panelu LCD pozwalają na bardzo realistyczną projekcję ognia w takich kominkach. Projekcja ta jest niemal identyczna z prawdziwym ogniem w wysokiej klasy kominkach elektrycznych. Kominki elektryczne są łatwe w obsłudze. Można je zainstalować w dowolnym miejscu. Są również bardzo bezpieczne. Mają moc grzewczą, ale nie jest ona na tyle duża, aby ogrzać wiele pomieszczeń. Jednak będą one ogrzewać pomieszczenie, w którym są umieszczone. Są przenośne i można je zabrać w dowolne miejsce. Do pracy wymagają jedynie energii elektrycznej.

Kominki te mają również tę zaletę, że można je aranżować. Istnieje wiele opcji obudów. Wkłady kominkowe pozwalają na przymocowanie ich do mebli lub wbudowanie w ścianę. Istnieją również elektryczne kominki ścienne. Kominki te mogą być używane bez obudowy dzięki takim funkcjom jak 3-stronny podgląd płomienia.

Podstawowe modele są niedrogie i można je ustawić w dowolny sposób. Osoby, które nie muszą ogrzewać całego domu, ale są zainteresowane estetyką, ekologią i możliwościami aranżacyjnymi, a także możliwością spędzania czasu w kominku elektrycznym, dobrze nadają się do tej opcji.

Biokominki

Te urządzenia grzewcze spalają biopaliwo. Są one doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć prawdziwy ogień, ale nie mają miejsca lub nie chcą komina do podłączenia do swojego kominka. Można je zainstalować prawie wszędzie, tak jak kominki elektryczne. Mogą być zainstalowane w bloku lub w domu. Po podaniu paliwa ogień w biokominku pojawia się natychmiast.

Nie trzeba ich rozpalać, więc są świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wygodę. Dostępnych jest wiele opcji, dlatego łatwo znaleźć biokominek, który będzie pasował do naszego domu. Niektóre z nich posiadają zbiorniki na olejki eteryczne, które pozwalają oprócz ognia cieszyć się pięknymi zapachami. Są one najbardziej ekonomiczne, co jest ogromnym plusem. Warto zadbać o to, aby posiadać odpowiednie certyfikaty do zakupionego kominka. Tanie podróbki mogą spowodować rozprzestrzenianie się ognia, co może okazać się bardzo niebezpieczne.

Kominki gazowe

Kominki gazowe stają się bardzo popularne, ponieważ są łatwe w obsłudze i nie wymagają podłączenia do komina. Muszą być podłączone do szybu wydechowego lub przewodu powietrznego. Opcja ta jest dostępna we wszystkich budynkach, również w blokach. Możliwe jest również korzystanie z butli gazowej bez konieczności czyszczenia paleniska. Nie trzeba nawet używać żadnego paliwa. Potrzebna jest tylko rura gazowa. Może to stanowić problem, ponieważ nie wszystkie mieszkania są w nią wyposażone. Ponadto, duża rura gazowa może być wizualnie nieatrakcyjna. Kuchenka gazowa jest łatwa w obsłudze. Wystarczy nacisnąć przycisk na tablecie lub pilocie i już można cieszyć się ciepłem z piecyka.

Znajomość różnic między różnymi typami kominków pomoże Ci wybrać odpowiedni dla Ciebie. Powinieneś dokładnie rozważyć zalety i wady każdego urządzenia grzewczego. To zapewni, że będziesz miał kominek, który będzie trwał przez wiele lat.

Previous Jak urządzić sypialnię dla dziecka. Przegląd mebli dziecięcych
Next Oto 6 najczęstszych przyczyn próchnicy zębów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jak rozpocząć pracę w taxi w Warszawie? Kompletny poradnik dla początkujących kierowców

Planujesz zająć się zawodowo przewozem osób? A może poszukujesz dodatkowego zajęcia? Praca taksówkarza w Warszawie już na Ciebie czeka. Sprawdź, jak rozpocząć pracę w taxi w stolicy. Masz samochód? Możesz

Wiadomości 0 Comments

Warszawa wciąż mało przyjazna pieszym

Młodzi ludzie coraz częściej chcą mieszkać w centrum lub w pobliżu centrum miast. Wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju miasta jest wskaźnik walkability, który opisuje, czy miasto jest przyjazne ludziom, czy zachęca do przemierzania go

Wiadomości 0 Comments

Kosmetyki i chemia gospodarcza – jak kupować, żeby nie zrujnować domowego budżetu?

Poznaj przydatne wskazówki, które pozwolą zaoszczędzić podczas kupna chemii domowej i kosmetyków. Dowiedz się również, jak mądrze gospodarować tymi środkami, aby starczały na dłużej. Porównuj ceny, śledź promocje Na ostateczną

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź