Oto 4 sposoby na radzenie sobie z zakwasami

Oto 4 sposoby na radzenie sobie z zakwasami

DOMS, znany również jako „zakwasy”, to coś, co znają wszyscy. Jestem pewien, że każdy z nas odczuwał je w pewnym momencie. Zakwasy nie są spowodowane nadmiernym nagromadzeniem kwasu mlekowego. Ta informacja jest często powtarzana bez weryfikacji. Jaka jest prawdziwa przyczyna bólu, który odczuwasz po treningu?

Trudności w zlokalizowaniu mięśni po ćwiczeniach nazywane są bólem mięśniowym o opóźnionym początku (DOMS). Wynika to z mikrouszkodzeń mięśni. Nie oznacza to jednak, że każda sesja treningowa musi kończyć się bólem. Różne metody zmniejszania bolesności są stosowane przez trenerów, sportowców i fizjoterapeutów. Z tego artykułu dowiesz się, jak zmniejszyć bolesność DOMS i jak jej zapobiec. Istnieje prosty sposób na pozbycie się.

Przeczytaj również: Mięśnie czworoboczne  – nadmiernie oceniane, nadmiernie obwiniane i bardzo źle rozumiane!

Organizm po wysiłku

Ćwiczenia mogą powodować, że nasze mięśnie zużywają rezerwy energii. Bolesność jest wtedy, gdy wszystkie rezerwy energetyczne są wyczerpane. Po treningu mięśnie, które straciły wodę, są zmęczone. Odwodnienie tkanki łącznej powoduje napięcie mięśni, ból i ograniczenie ruchomości. Może to powodować mikrouszkodzenia tkanek, co może prowadzić do regeneracji tkanek, która jest bardzo indywidualna.

Zbyt intensywny trening może powodować ból już od 6-7 dni. Proces usuwania bólu, napięcia i sztywności nazywany jest regeneracją. Pomaga on w utrzymaniu formy sportowej na odpowiednim poziomie i osiąganiu lepszych wyników. Jak przygotować się do intensywnego wysiłku, aby zminimalizować bolesność?

Jak uniknąć zakwasów?

Aby zapobiec zakwasów, musisz regularnie planować swoją rutynę ćwiczeń. Ważne jest, aby mieć dobry plan treningowy. Po długiej przerwie spowodowanej kontuzją, ważne jest zaplanowanie treningu. Po kilku dniach często czujemy chęć powrotu do treningu. Systematyczny trening wprowadza nasze mięśnie na najwyższe obroty i uczy je samoregulacji. Ważne jest, aby robić przerwy między treningami, ale powinny być one w regularnych odstępach czasu. Odpowiednio dobrana dieta może przyspieszyć regenerację tkanek w przerwach między treningami.

Większość trenerów zaleci dietę bogatą w antyoksydanty oraz powstrzymanie się od alkoholu. Warto udać się do dietetyka, który oceni nasze nawyki żywieniowe i pomoże dobrać odpowiednią dla nas dietę. Na rynku istnieje wiele naturalnych, organicznych suplementów, które mogą wspomóc nasze codzienne funkcjonowanie, dostarczyć potrzebną ilość witamin i minerałów oraz poprawić metabolizm.

Po trzecie, nie pomijaj rozgrzewki, rozciągania i końcowego wyciszenia organizmu. Nawet najprostsze ćwiczenia mogą pomóc zwiększyć elastyczność i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Trening jest możliwy tylko wtedy, gdy odpowiednio przygotujesz swoje ciało.

Trening jest również ważny, ponieważ każda osoba powinna być w stanie zrozumieć swoje ciało i jak je stymulować. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest masaż rolkowy. Można go wykonać samemu, a jest łatwy do wykonania w każdych warunkach.

Co oferuje nam rollowanie?

Rollerem można masować tkankę mięśniowo-powięziową (tzn. Możemy rozluźnić napięte mięśnie, rozluźnić punkty bólowe, a także sprawić, że tkanka stanie się bardziej ruchoma i elastyczna poprzez zastosowanie rollera w leczeniu mikrouszkodzeń spowodowanych nadmiernym treningiem lub przetrenowaniem. W większości przypadków dobrze sprawdza się wałek uniwersalny o średniej twardości. Można nim masować określone partie ciała, takie jak plecy, łydki lub uda, pośladki lub ramiona i kark.

Rolowanie sprzyja szybszej regeneracji, pobudza krążenie i odżywia tkanki. Rolowanie, w połączeniu z dobrze zaplanowanym treningiem, może pomóc nam zapomnieć o bolesności mięśni.

Inne domowe sposoby na bolące mięśnie

Choć wiele osób decyduje się na zażywanie środków przeciwbólowych, nie wyleczą one bólu. Ciepłe kąpiele są lepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają mięśniom się rozluźnić. Możesz również dodać olejki eteryczne do gorącej wody, aby wzmocnić swój powrót do zdrowia. Możesz również wziąć kąpiel w domu. Ból mięśni zmniejsza się poprzez zmianę strumienia ciepłej i zimnej wody. Pobudzone zostaje krążenie, co przyspiesza regenerację tkanek, które uległy uszkodzeniu w wyniku nadmiernego wysiłku.

Należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Organizm traci wodę podczas treningu, ale także codziennie. Sauna to świetny sposób na relaks. Należy odczekać chwilę po treningu, aby skorzystać z sauny.

Previous Jak wybrać odpowiedni tornister dla pierwszoklasisty?
Next Jak napisać wniosek o dotacje unijne?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Dochodzenie odszkodowania po wypadku komunikacyjnym

Jesteś poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym? Masz prawo ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC. Warto się o nie ubiegać, ponieważ pomoże Ci ono pokryć koszty leczenia i inne niespodziewane wydatki,

Wiadomości 0 Comments

KONKURS „Z WUZETKIEM BEZPIECZNIE” ROZSTRZYGNIĘTY

Wczoraj w Starostwie Powiatu Warszawskiego Zachodniego odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Z Wuzetkiem Bezpiecznie”. Konkurs skierowany był do uczniów placówek oświatowych z terenu powiatu warszawskiego zachodniego. Organizatorem konkursu był Powiat

Wiadomości 0 Comments

Jak zadbać o nienaganną czystość mebli? Wybierz profesjonalne pranie tapicerki

Świeżo zakupione meble zachwycają swoim olśniewającym wyglądem i zachęcają do głębokiego wypoczynku. Niestety, z upływem czasu, tapicerka jest narażona na zabrudzenia, blaknięcie oraz płowienie. Dlatego też, niezbędne jest profesjonalne pranie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź