Nergal został uniewinniony od zarzutu obrazy uczuć religijnych

Nergal został uniewinniony od zarzutu obrazy uczuć religijnych

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła jednak do sądu zażalenie na umorzenie sprawy przeciwko Adamowi Darskiemu, muzykowi znanemu jako Nergal. Chodzi o obrazek przedstawiający Matkę Boską w bucie.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła zażalenie na umorzenie postępowania przeciwko Adamowi “Nergalowi” Darskiemu o obrazę uczuć religijnych. Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa orzekł o umorzeniu, uznając, że zarzucany czyn nie spełnia znamion przestępstwa.

Nergal i znieważenie uczuć religijnych

Prokuratura analizuje decyzję sądu. “Sąd uzasadniając swoją decyzję wskazał, że profil Adama D. na Facebooku zawierał klauzulę informującą, że jego treść może obrażać uczucia religijne. Zdaniem sądu, oskarżony nie uczynił nic z zamiarem obrazy uczuć religijnych, a pokrzywdzeni mieli świadomość treści profilu” – powiedział PAP Marek Skrzetuski z warszawskiej Prokuratury Okręgowej.

Stwierdził jednak, że sąd popełnił “daleko idący błąd” w ustaleniach, co – jego zdaniem – było powodem wyroku. Według prokuratury błędem było to, że pokrzywdzeni musieli zapoznać się z “klauzulą informacyjną” dotyczącą możliwości znieważenia kultu religijnego, zanim mogli obejrzeć zdjęcie. Prokurator wyjaśnił, że “klauzula” znajdowała się w osobnej zakładce. Nie było to wymagane, zanim osoba mogła zapoznać się z treścią zdjęcia. Fotografia była jednak udostępniona publicznie, a nie w zamkniętej grupie.

Więcej znajdziesz tutaj: Nergal: ekstremalny muzyk metalowy walczący z polskim prawem o bluźnierstwie

Nergal i zdjęcie Matki Boskiej pod butem. Ordo Iuris składa interpelację

Chodzi o zdjęcie, które wokalista Behemotha zamieścił na Facebooku we wrześniu 2019 roku. Widać na nim zdjęcie z butem i leżącą Matką Boską. Po zawiadomieniach od Ordo Iuris, Stowarzyszenia Patriotycznego i innych, przeprowadzono śledztwo w tej sprawie. 1 lutego muzyk został postawiony w stan oskarżenia. Muzyk został oskarżony o znieważenie przedmiotu czci religijnej.

W toku postępowania przesłuchiwani byli pokrzywdzeni, którzy stwierdzili, że doszło do obrazy ich uczuć religijnych – powiedziała Wyborczej mecenas Aleksandra Skrzyniarz. W toku postępowania prokuratura powołała biegłego z zakresu religioznawstwa. – W opinii wyraźnie napisano: “Nadepnięcie butem na wizerunek Matki Boskiej obraża uczucia religijne”. “Nergal zaprzeczył popełnieniu zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. W tej sprawie sąd wydał wyrok. Oznacza to, że podjął decyzję bez przeprowadzania procesu. Uznał Nergala winnym za obrazę uczuć i ukarał go grzywną w wysokości 3500 zł. Sprzeciw od wyroku złożony przez muzyka był równoznaczny z procesem. 18 sierpnia sąd umorzył postępowanie. Stwierdził, że zachowanie Nergala nie wypełniło znamion przestępstwa.

Previous Jaka jest różnica między depilacją a epilacją?
Next Jak nałogi wpływają na zdrowie?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

„ABC‘’ PODCZAS UPAŁÓW

Sierpień przywitał nas, wyczekiwaną zwłaszcza przez dzieci i młodzież, słoneczną, upalną pogodą. Aby lejący się z nieba żar był wyłącznie powodem radości, zabawy i dobrego samopoczucia nie powinniśmy lekceważyć pozornie

Wiadomości 0 Comments

GDYBY NIE ZDECYDOWANA REAKCJA POLICJANTÓW – MOGŁOBY DOJŚĆ DO TRAGEDII

Policjanci ze śródmiejskiego wydziału wywiadowczo-patrolowego po wejściu do jednego z mieszkań w centrum miasta zastali kobietę i mężczyznę leżących na podłodze. Okazało się, że małżeństwo było w tym stanie od

Wiadomości 0 Comments

KONTROLA AUTOKARÓW PRZED WYJAZDAMI NA FERIE

Ferie zimowe w Warszawie tuż tuż. Jak co roku policjanci warszawskiej “drogówki” i inspektorzy ITD będą kontrolowali autokary wiozące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Od 10 do 26 lutego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź