Jak nałogi wpływają na zdrowie?

Jak nałogi wpływają na zdrowie?

Uzależnienia i popadanie w nałogi to jedne z najważniejszych problemów cywilizacyjnych XXI wieku. Uzależnienie się od danej substancji sprawia, że osoba pozostająca w nałogu czuje nieodpartą żądzę oraz konieczność spożycia lub wypicia danej substancji psychoaktywnej. Za substancje uzależniające uważa się nie tylko środki psychoaktywne, jak narkotyki, alkohol czy dopalacze, ale również sposób zachowania, który powtarzany może prowadzić do uzależnienia, na przykład korzystanie z telefonu, jedzenie lub praca. Walka z uzależnieniem nie jest łatwa, a przedłużanie się jej może prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych, a ostatecznie śmierci osoby uzależnionej. Aby uświadomić sobie lub osobom uzależnionym niekorzystny wpływ używek na zdrowie fizyczne oraz psychiczne, warto dowiedzieć się, jak ich przyjmowanie wpływa na zdrowie.

Nałogi a zdrowie

Nałogi a zdrowie – jaka jest zależność między tymi dwoma pojęciami? Przewlekłe oraz krótkotrwałe stosowanie używek i substancji odurzających ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Głównymi objawami, które uwidaczniają się u osoby uzależnionej są:

  • obsesyjne, nieprzerwane myślenie o czynniku, który doprowadził do uzależnienia,
  • wykonywanie działań automatycznych, na przykład ciągłe sięganie po telefon czy zapalanie papierosa,
  • całkowity brak samokontroli i niemożność zapanowania nad uczuciem żądzy przez korzystaniem z używki,
  • przerzucanie winy za własne uzależnienie na inne osoby,
  • przy uzależnieniu os substancji psychoaktywnych – pojawienie się zespołu abstynencyjnego w trakcie odstawienia używki, na przykład zwiększonej drażliwości, irytacji, podenerwowania.

Relacja między nałogami a zdrowiem jest bardzo rozległa. Stosowanie używek, takich jak nikotyna, narkotyki, alkohol czy dopalacze prowadzi do powolnego wyniszczenia organizmu, a konsekwencją pozostawania w nałogu może być rozwój ogólnoustrojowych chorób lub nawet śmierć.

Alkoholizm jest chorobą, która przyczynia się do rozwoju chorób wątroby i trzustki. Przewlekłe przyjmowanie napoi alkoholowych jest czynnikiem rozwojowym marskości wątroby oraz niewydolności trzustki, czego efektem jest całkowita dysfunkcja pracy tych narządów. Ośrodki leczenia alkoholizmu są miejscem, które pomogą tobie lub bliskiej ci osobie z walką z alkoholizmem.

Nikotyzm, czyli palenie papierosów niekorzystnie wpływa na fizjologię płuc oraz całego układu oddechowego. Substancje smoliste oraz nikotyna zawarta w papierosach stopniowo zanieczyszcza płuca, czego skutkiem jest rozwój choroby obturacyjnej płuc oraz raka płuc, który jest jednym z najcięższych rodzajów nowotworów.

Najbardziej niebezpieczną formą używki są dopalacze oraz narkotyki. Ich stosowanie przez długi okres czasu prowadzi do wyniszczenia całego organizmu oraz ośrodkowego układu nerwowego. Konsekwencją ich przyjmowania jest uszkodzenie najważniejszych organów narządu ludzkiego, do których zalicza się mózg, serce, wątrobę, żołądek oraz nerki.

Warto wiedzieć, że brak podjęcia walki z uzależnieniem bardzo często kończy się stałym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią. Wczesne zaprzestanie stosowania używek jest jedyną szansą na poprawę zdrowia oraz zahamowanie procesów destrukcyjnych w organizmie.

Jak nałogi wpływają na zdrowie psychiczne?

Nałogi od substancji niebezpiecznych dla zdrowia oraz wykonywanych czynności wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne. Ich przyjmowanie uszkadza ośrodkowy układ nerwowy, dlatego osoby uzależnione bardzo często narażone są na rozwój chorób psychicznych. 

Początkowa faza nałogu sprawia, że osoby uzależnione stają się agresywne dla najbliższych oraz obcych. Ich nieodparta żądza zaspokajania potrzeby przyjęcia substancji, od której są uzależnieni prowadzi do narastania napięcia, irytacji, rozdarcia wewnętrznego oraz oddalania się od najbliższych. Osoby uzależnione bardzo często narażone są na rozwój depresji, która może prowadzić do pojawienia się myśli samobójczych. Osamotnienie i odrzucenie przez społeczeństwo jest czynnikiem, który potęguje smutek i rozgoryczenie u osób pozostających w nałogu, dlatego często widoczne są u nich również zaburzenia na tle lękowym, które objawiają się symptomami somatycznymi, jak duszności, kołatanie serca, zawrotami głowy, zwiększonym ciśnieniem krwi oraz psychicznymi, na przykład uporczywymi myślami oraz niechęcią do życia.

Uzależnienie od różnych czynników całkowicie degraduje życie osób, które pozostają w nałogu. Osamotnienie i brak chęci do działania sprawiają, że osoby uzależnione odsuwają się od najbliższych oraz rezygnują z pracy i życia rodzinnego. Jedyną szansą na powrót do dawnej sprawności psychicznej oraz fizycznej jest rozpoczęcie terapii, której celem jest wyjście z nałogu.

Previous Nergal został uniewinniony od zarzutu obrazy uczuć religijnych
Next Jak urządzić sypialnię dla dziecka. Przegląd mebli dziecięcych

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Ośrodek odwykowy leczenia uzależnień – jaki wybrać?

Prawo w Polsce przewiduje możliwość leczenia refundowanego przez NFZ zaburzeń związanych z uzależnieniami od narkotyków, alkoholu, substancji odurzających, a także zachowań behawioralnych takich jak zakupoholizm czy pracoholizm. Jak wygląda odwyk

Wiadomości 0 Comments

POSZUKIWANY CZTEREMA LISTAMI GOŃCZYMI ZATRZYMANY

Pruszkowscy kryminalni zatrzymali 35-latka poszukiwanego czterema listami gończymi. Mężczyzna ma do odbycia karę prawie 4 lat pozbawienia wolności. Od wielu miesięcy ukrywał się przed organami ścigania. Zgodnie z dyspozycją sądu

Wiadomości 0 Comments

Z ADMINISTRATORAMI ROZMAWIALIŚMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Komendant Komisariatu Policji Warszawa Bemowo przy udziale kierownika bemowskiej delegatury biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz przedstawicieli Straży Miejskiej spotkał się z administratorami wspólnot mieszkaniowych dzielnicy Bemowo. Podczas spotkania omówione

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź