Jaka jest różnica między depilacją a epilacją?

Jaka jest różnica między depilacją a epilacją?

Chociaż terminy te są często używane zamiennie w odniesieniu do usuwania owłosienia z ciała, każdy z nich odnosi się do innego zestawu metod usuwania niechcianych włosów. Jaka jest różnica między depilacją a depilatorem? Jakie metody zalicza się do każdej z tych kategorii?

Różne metody usuwania włosów

Zacznijmy od najbardziej popularnego terminu, czyli depilacji. Odnosi się on do tymczasowych metod usuwania włosów, tzn. włoski są umieszczane bezpośrednio na skórze, bez naruszania korzeni. Metody te są łatwe do zastosowania w domu i nie wymagają specjalistycznego sprzętu ani wizyty w gabinecie kosmetycznym czy salonie piękności.

Epilacja natomiast pozwala na trwałe usunięcie owłosienia poprzez zniszczenie całej cebulki. Zabiegi te są zazwyczaj wykonywane w profesjonalnym salonie kosmetologicznym. Teraz, kiedy już rozumiemy różnice między depilacją a usuwaniem włosów, dowiedzmy się o nich więcej. Jakie są między nimi różnice? Jakie są zalety i wady każdego z nich?

Rodzaje depilacji: Zalety i wady poszczególnych zabiegów

Istnieje wiele opcji depilacji. Każda kobieta znajdzie odpowiednią dla siebie.

Maszynki do golenia

Najczęstszym i najbardziej popularnym zabiegiem jest golenie maszynką z jednym, dwoma lub trzema ostrzami. Maszynka do golenia może być jednorazowa lub wielokrotnego użytku. Chociaż jest to skuteczny sposób na usuwanie włosów, pośpiech może powodować skaleczenia i podrażnienia skóry. Czasami po goleniu włoski odrastają grubsze.

Krem i szpatułka

Inną metodą depilacji jest użycie kremu i szpatułki. Nakładanie kremu jest proste. Po kilku minutach należy go usunąć za pomocą szpatułki. Wadą tej metody jest możliwość wywoływania reakcji alergicznych na skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii.

Gorący wosk

Depilacja woskiem może być bardzo prosta, ale może też być bardzo bolesna. Proces ten polega na nałożeniu na skórę plastra z woskiem, a następnie oderwaniu go z wciąż przyczepionymi włosami. Zabieg ten jest bardzo skuteczny i trwały, więc ból jest tego wart.

Depilacja elektryczna

Depilacja elektryczna to metoda polegająca na ręcznym wyrywaniu włosków. Jest ona powolna i wymaga długiego czasu, aby usunąć wszystkie włoski. Zabieg trzeba powtórzyć kilka razy, ponieważ ostrza depilatora zazwyczaj nie wychwytują wszystkich włosków za jednym razem. Metoda ta może być stosowana u osób, które mają niską wrażliwość na ból, podobnie jak depilacja woskiem. Działa dobrze na grube włoski, podczas gdy cienkie wślizgują się między ostrza. Depilacji można również używać do przycinania i rozjaśniania włosów, ale nie są one tak skuteczne jak pozostałe ze względu na ich niską skuteczność.

Przeczytaj także: Usuwanie tatuażu: informacje i porady

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa jest najlepszą metodą na tymczasowe usunięcie owłosienia. Czasowe nie musi oznaczać na kilka tygodni czy dni, ale na kilka lat. Dlaczego jest tak popularna? Widoczna jest jej wysoka skuteczność. Seria kilku zabiegów może usunąć wszystkie włoski z danej części ciała. Depilacja laserowa może być stosowana również na nogach, pachach, ramionach oraz w okolicach bikini. Ta metoda usuwania włosów jest bezbolesna i nie pozostawia blizn. Niestety, nie każdy może skorzystać z tej metody. Powinny jej unikać wszystkie kobiety w ciąży i karmiące piersią, diabetycy, osoby z chorobami i infekcjami skóry, a także osoby po przebytych chorobach neurologicznych i uszkodzeniach mięśnia sercowego. Konieczna będzie przynajmniej jednorazowa wizyta w salonie kosmetycznym, ponieważ laser niszczy włosy tylko w fazie aktywnego wzrostu. Jest to również bardzo kosztowne.

Omówmy teraz zalety i wady metod depilacji. Metody te pozwalają na trwałe usunięcie włosów na ciele.

Elektroliza

Polega ona na trwałym zniszczeniu mieszków włosowych za pomocą prądu stałego lub galwanicznego. Chociaż zabieg jest bezbolesny, zniszczenie jednego mieszka włosowego może trwać do 30 sekund.

Termoliza

Ta metoda depilacji jest podobna do elektrolizy, ale wykorzystuje prąd zmienny o wysokiej częstotliwości do niszczenia mieszków włosowych. Prąd ten jest szybszy niż inne rodzaje, niszcząc mieszki włosowe w ciągu kilku sekund.

Blend – połączenie termolizy z elektrolizą

Tak zwana „mieszanka” jest połączeniem elektrolizy i termolizy. Jest to jedna z najtrwalszych metod trwałego usuwania owłosienia z ciała. Zabieg ten łączy w sobie elektrolizę i termolizę. Stosuje się w nim połączenie prądów stałych i zmiennych. Daje ona najdłuższe efekty i jest najbardziej niezawodna.

Tak zwana „mieszanka” jest połączeniem elektrolizy i termolizy. Jest to jedna z najtrwalszych metod trwałego usuwania owłosienia z ciała. Zabieg ten łączy w sobie elektrolizę i termolizę. Stosuje się w nim połączenie prądów stałych i zmiennych. Daje ona najdłuższe efekty i jest najbardziej niezawodna.

Previous World of Warcraft Battle for Azeroth Przewodnik po Alchemii
Next Nergal został uniewinniony od zarzutu obrazy uczuć religijnych

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

ARESZTOWANY ZA HANDEL DOPALACZAMI

Policjanci z Pragi Północ oraz wydziału realizacji stołecznej Policji wspólnie z inspektorami sanitarnymi skontrolowali lokal usługowy na terenie Pragi Północ, w którym prowadzono sprzedaż dopalaczy. Funkcjonariusze zabezpieczyli 44 sztuki opakowań

Wiadomości 0 Comments

W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – uroczystości w Kobyłce

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, wziął dziś udział w V Społecznych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w podwarszawskiej Kobyłce. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Świętej

Wiadomości 0 Comments

ODBLASKUJ, CZYLI ŚWIEĆ PRZYKŁADEM

Mały lub duży, biały, żółty, a może zielony? Każdy sprawi, że będziesz lepiej widoczny na drodze. Każdy ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo. Mowa oczywiście o odblasku. Niezbędnym dodatku, który każdy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź