TERRORYSTA – SAMOBÓJCA WYSADZIŁ SIĘ W BUDYNKU ELEKTROWNI W KONSTANCINIE JEZIORNEJ

TERRORYSTA – SAMOBÓJCA WYSADZIŁ SIĘ W BUDYNKU ELEKTROWNI W KONSTANCINIE JEZIORNEJ

To element scenariusza ćwiczeń dotyczących zagrożeń terrorystycznych przygotowanych przez CBŚP. By ćwiczenia miały jak najbardziej realny charakter wszystkie służby zostały powiadomione dopiero po zaistnieniu zdarzenia. Chodziło przede wszystkim o sprawdzenie procedur w przypadku zamachu terrorystycznego, reakcji służb i ich współdziałania na miejscu. Scenariusz zakładał wybuch, akcję ratowniczą i ewakuacyjną, jak też śledztwo powybuchowe i dalsze działania, których efektem miało być zatrzymanie wspólników terrorysty.

Wydział do zwalczania Aktów Terroru CBŚP przygotował scenariusz ćwiczeń dotyczący ataku terrorysty – samobójcy na siedzibę Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Scenariusz zakładał, że do budynku dostaje się terrorysta, który wysadza się i powoduje znaczne szkody.

Oprócz bardzo wąskiego grona przedstawicieli służb, uczestnicy ćwiczeń nie byli powiadomieni o założeniach. Chodziło o stworzenie atmosfery realności tego typu zdarzenia i sprawdzenie czasu reakcji służb, ich współdziałania na miejscu, jak też działania procedur antyterrorystycznych zarówno w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych, jak też w policji, straży pożarnej, pogotowiu ratunkowym, ABW, SG, ŻW i centrum zarządzania kryzysowego.

Jak wyglądała sytuacja po wybuchu?

Po wtargnięciu terrorysty i eksplozji, na miejscu zjawiły się bardzo szybko służby ratunkowe. Akcja przebiegała przez kilkadziesiąt minut. W wyniku wybuchu 15 osób zostało rannych, w tym 7 ciężko, cztery osoby zginęły. Ranni byli przewożeni do warszawskich szpitali. W między czasie została przeprowadzona ewakuacja 400 osób – pracowników PSE. Na miejscu służby wykryły torbę z czynnikiem radiacyjnym. Na miejsce wezwano więc przedstawicieli Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego. Okazało się jednak, że nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia.

Po przeprowadzeniu akcji ratunkowej policyjni pirotechnicy  zaczęli prowadzić czynności w tzw. śledztwie powybuchowym. Były prowadzone również ustalenia, kto stoi za zamachem. Wspólnika terrorysty, który zginał, policjanci BOA zatrzymali po kilkunastu godzinach w miejscowości Pacew.

Ćwiczenia zostały zaplanowane i zaprojektowane w całości przez CBŚP, które ma obowiązek przeprowadzić je raz do roku.

Previous POLICJANCI ZATRZYMALI 39 OSÓB PODEJRZEWANYCH O HANDEL NARKOTYKAMI
Next ATAKOWAŁ KOBIETY WRACAJĄCE W NOCY DO DOMU - ZOSTAŁ ARESZTOWANY

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

ROZMAWIALIŚMY Z DZIEĆMI O ICH BEZPIECZEŃSTWIE

Policjanci ze śródmiejskiego zespołu prewencji kryminalnej spotkali się z dziećmi z ze Szkoły Podstawowej numer 41 w Warszawie przy ulicy Drewnianej. Pogadanka dotyczyła szeroko pojętego bezpieczeństwa uczniów w sieci oraz

Wiadomości 0 Comments

Skuteczna Deratyzacja: Jak Zwalczać Szczury i Myszy w Bezpieczny Sposób

Skuteczna Deratyzacja: Jak Zwalczać Szczury i Myszy w Bezpieczny Sposób Wstęp Deratyzacja to kluczowy element w utrzymaniu czystości i porządku, szczególnie w miejscach, gdzie obecność gryzoni może prowadzić do poważnych

Wiadomości 0 Comments

Jak rozpocząć pracę w taxi w Warszawie? Kompletny poradnik dla początkujących kierowców

Planujesz zająć się zawodowo przewozem osób? A może poszukujesz dodatkowego zajęcia? Praca taksówkarza w Warszawie już na Ciebie czeka. Sprawdź, jak rozpocząć pracę w taxi w stolicy. Masz samochód? Możesz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź