Jak wygląda rehabilitacja domowa na NFZ w Warszawie po endoprotezie biodra?

Jak wygląda rehabilitacja domowa na NFZ w Warszawie po endoprotezie biodra?

Endoproteza biodra to leczenie operacyjne, które dla wielu starszych pacjentów daje szanse powrotu do normalnego funkcjonowania. Osoby, które w niedługim czasie czeka wymiana starego stawu na nowy implant zastanawiają się jak będzie wyglądać sama operacja i jak długo ona trwa. Poniżej przeczytasz również o ewentualnych powikłaniach oraz postępowaniu rehabilitacyjnym po zabiegu. Warto pamiętać, że podstawą powrotu do zdrowia po operacji jest rehabilitacja domowa. NFZ Warszawa zapewnia wielu pacjentom wizyty domowych fizjoterapeutów na fundusz.

Kiedy rozpocząć proces rehabilitacji domowej i jakich powikłań można się spodziewać?

Do najczęstszych powikłań po operacji należy wzmożone krwawienie śródoperacyjne, uszkodzenia ciągłości nerwów, lub dodatkowe złamanie kości podczas umieszczania implantu w trzonie kości udowej lub panewce stawu biodrowego. Należy pamiętać, że nawet w sytuacjach wystąpienia powikłań proces z fizjoterapeutą nie powinien być znacząco opóźniany ze względu na większe ryzyko wystąpienia powikłań kardiologicznych i pulmonologicznych. Z tego powodu nie warto zwlekać i jeśli pacjent nie jest w stanie dotrzeć do szpitala lub przychodni najlepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja domowa NFZ. Warszawa jest oddziałem funduszu, który zapewnia wielu pacjentom po operacji odpowiednia opiekę.

Jak wygląda operacja i rehabilitacja domowa NFZ Warszawa po endoprotezie biodra?

Operacja endoprotezy biodra trwa około 2-3 godzin, oczywiście w zależności od sytuacji pacjenta, ewentualnych powikłań, lub trudności z dostępem do stawu czas ten może się wydłużyć. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu przewodowym, co oznacza, że pacjent zachowuje świadomość podczas zabiegu. W niektórych przypadkach, kiedy niemożliwe jest wykonanie znieczulenia przewodowego pacjent wymaga znieczulenia ogólnego.

W trakcie operacji usuwa się zniszczone powierzchnie stawowe robiąc miejsce dla nowego implantu. W zależności od wyboru rodzaju endoprotezy biodra, usuwa się jedną lub obie powierzchnie stawowe, czyli wykonuje endoprotezę połowiczą lub całkowitą. A w zależności od materiału użytego do zamocowania implantu może to być endoproteza bezcementowa lub cementowa, kiedy trzpień implantu umieszczany wewnątrz kości udowej zalewany jest specjalnym cementem, stanowiącym zespolenie implantu i kości udowej.

Operacja może być wykonana z dostępu tylno-bocznego lub przednio-bocznego i w zależności od wyboru dostępu operacyjnego pacjent we wczesnym okresie pooperacyjnym musi liczyć się z adekwatnym osłabieniem siły mięśni oraz deficytem ruchu czy występującymi restrykcjami ze strony blizny pooperacyjnej. Dlatego tak ważne jest szybkie wdrożenie rehabilitacji domowej NFZ. Warszawa daje szansę skorzystania z rehabilitacji zarówno na fundusz jak i prywatnie dzięki temu żaden pacjent nie musi czekać.

Ile trwa rehabilitacja po endoprotezie biodra?

Rehabilitacja po endoprotezie biodra może trwać nawet powyżej 6-8 tygodni uzależnione to jest przede wszystkim od stanu pacjenta jeszcze przed operacją, czyli przyczyny, z jakich wstawiona była endoproteza biodra, rodzaju przeprowadzonej operacji i ewentualnych powikłań, które wystąpiły w trakcie zabiegu.

Oczywiście im wcześniej rozpocznie się rehabilitacja tym powrót do aktywności jest szybszy i sprawniejszy, pierwsze próby pionizacji oraz ćwiczenia powinny mieć miejsce jeszcze na oddziale po operacji. I zaraz po powrocie do domu rehabilitacja domowa NFZ w Warszawie po endoprotezie biodra powinna być kontynuowana.

Tylko prawidłowe postępowanie z nowym stawem, rehabilitacja i zaangażowanie pacjenta w powrót do aktywności umożliwia przywrócenie normalnej funkcji stawu oraz unikniecie takich powikłań jak zwinięcie czy uszkodzenie implantu.

Podczas pierwszych wizyt u pacjenta doświadczony fizjoterapeuta informuje, w jaki sposób postępować z operowaną nogą, jakich ruchów unikać i jakie ćwiczenia wykonywać w oparciu o stan pacjenta. W trakcie postępu w procesie rehabilitacji fizjoterapeuta będzie zmieniał zalecenia oraz ćwiczenia w zależności od indywidualnych potrzeb.

Previous Gdzie na kolonie dla dzieci ? Morze, góry czy Mazury?
Next Integracje firmowe – dlaczego warto je organizować?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Pobyt w Grecji był dla mnie jak reset absolutny

Aktorka spędziła pięć styczniowych dni w Atenach. Twierdzi, że nie zwiedzała dużo, delektowała się natomiast grecką kuchnią i rozmowami z mieszkańcami miasta. Bywała także w teatrach. Jej zdaniem współczesny teatr grecki stawia na mocne, politycznie

Life&Style 0 Comments

Jak oprawić obraz o niestandardowym rozmiarze?

Oprawienie obrazu to nie tylko sposób na jego zabezpieczenie, ale przede wszystkim szansa na podkreślenie jego uroku oraz estetyczne wkomponowanie w przestrzeń naszego domu czy biura. Czy jednak wiecie, jak

Life&Style 0 Comments

Nieleczona nerwica – jak wpływa na organizm?

Nerwica to zaburzenie, które objawia się odczuwaniem silnego lęku i strachu, bywa również diagnozowana pod innym nazewnictwem – a mianowicie zaburzeń lękowych. Przyczyn nerwicy można upatrywać w uwarunkowaniach genetycznych, doświadczeniach

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź