W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – uroczystości w Kobyłce

W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – uroczystości w Kobyłce

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, wziął dziś udział w V Społecznych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w podwarszawskiej Kobyłce.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce, odprawioną przez ks. dziekana Jana Andrzejewskiego w intencji poległych, pomordowanych i prześladowanych Żołnierzy Wyklętych. Następnie Niezłomni zostali uczczeni Apelem Pamięci i salwą honorową przed Pomnikiem Żołnierza Wyklętego na Placu 15 Sierpnia.

Szef MSWiA oddał hołd Żołnierzom Wyklętym, składając kwiaty. Asystę wojskową zapewnił pododdział 1 Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Warszawy-Wesołej. W uroczystościach wzięły także udział służby podległe MSWiA: policja i Państwowa Straż Pożarna, a także młodzież skupiona w organizacji proobronnej – Strzelcach Rzeczypospolitej.

– To niezwykle ważne święto. Dziś oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym. Żołnierzom, którzy oddali swoje życia za wolność naszej Ojczyzny. Którzy nie pogodzili się z okupacją niemiecką, a potem sowiecką. To niezwykle istotne, że Święto Żołnierzy Wyklętych jest świętem tak żywym, szczególnie wśród ludzi młodych – mówił podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak.

Uroczystości pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy zorganizowały: Komitet Pamięci Rtm. Witolda Pileckiego z Kobyłki, Prawo i Sprawiedliwość – Komitet Kobyłka oraz Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach, we współpracy z Okręgiem Warszawa Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Kołem Wołomin ŚŻŻAK – „Rajski Ptak”. Towarzyszył im pokaz sprzętu służb MSWiA: policji i PSP. Minister Mariusz Błaszczak przewodniczył Komitetowi Honorowemu Obchodów.

Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych o niepodległość Polski z komunistycznym okupantem wspieranym z Moskwy rozpoczęła się zaraz po przekroczeniu przez Sowietów granic przedwojennego terytorium naszego kraju, a zakończyła się symbolicznie wraz ze śmiercią ostatniego Żołnierza Niezłomnego w 1963 r. Żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego zostali przez totalitarne władze skazani na zapomnienie, a ich rodziny były prześladowane do końca PRL. Dlatego przyjęło się określenie Żołnierze Wyklęci. Także w wolnej Polsce uczestnicy antykomunistycznego powstania nie od razu po 1989 r. doczekali się należytego uhonorowania. Poświęcenie Niezłomnych przez wiele lat pozostawało w zapomnieniu. Dopiero kilkanaście lat temu rozpoczął się proces przywracania ich publicznej pamięci. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku. Jego data – 1 marca, upamiętnia rocznicę wykonania wyroku śmierci w warszawskim więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej na kierownictwie Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z ppłk. Łukaszem Cieplińskim „Pługiem” na czele.

Previous ZAJĘCIA EDUKACYJNE W MOKOTOWSKIEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ
Next ODPOWIE ZA POSIADANIE MEFEDRONU, AMFETAMINY I MARIHUANY

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

ODBLASKUJ, CZYLI ŚWIEĆ PRZYKŁADEM

Mały lub duży, biały, żółty, a może zielony? Każdy sprawi, że będziesz lepiej widoczny na drodze. Każdy ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo. Mowa oczywiście o odblasku. Niezbędnym dodatku, który każdy

Wiadomości 0 Comments

NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH POLICJANTÓW I PRACOWNIKÓW CYWILNYCH

Komendant Stołeczny Policji za profesjonalne wykonywanie obowiązków służbowych przyznał nagrody 66 policjantkom i policjantom oraz 5 pracownikom cywilnym. Wyróżnienia zostały wręczone w Białej Sali Komendy Stołecznej Policji w obecności kadry

Wiadomości 0 Comments

POLICYJNE ZABEZPIECZENIE ZGROMADZEŃ W DNIU 25 MARCA

W sobotę na terenie Warszawy odbyło się kilka zgromadzeń publicznych. W trakcie ich zabezpieczenie niezbędne było wstrzymanie ruchu na ulicach, którymi przechodziły manifestacje. W zgromadzeniu zgłoszonym w godzinach od 9:00

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź