Dochodzenie odszkodowania po wypadku komunikacyjnym

Dochodzenie odszkodowania po wypadku komunikacyjnym

Jesteś poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym? Masz prawo ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC. Warto się o nie ubiegać, ponieważ pomoże Ci ono pokryć koszty leczenia i inne niespodziewane wydatki, które mogłeś ponieść w następstwie wypadku. Nie musisz być w „czarnej godzinie”, aby uzyskać należne Ci odszkodowanie. Dowiedz się, jak się o nie ubiegać w tym artykule

  • Kiedy należy się odszkodowanie

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku komunikacyjnym, może Ci przysługiwać odszkodowanie. Wypłacona kwota pokryje wszystkie koszty związane z urazem. Możesz ubiegać się o zwrot kosztów leczenia, leków, opatrunków czy sprzętu ortopedycznego. Odszkodowanie może być również przeznaczone na opłacenie konsultacji lekarskich i zabiegów. Może również pokryć koszty dojazdu na rehabilitację i wizyty lekarskie. Możesz także ubiegać się o zwrot kosztów zakupu sprzętu i innych niezbędnych środków pielęgnacyjnych. Należy jednak pamiętać, że odszkodowanie nie może przekroczyć rzeczywistych kosztów poniesionych w związku z wypadkiem.

  • Jak uzyskać odszkodowanie?

Jeśli uległeś wypadkowi i jesteś poszkodowany, musisz najpierw ustalić tożsamość sprawcy. Zanotuj imię, nazwisko, numer polisy OC, PESEL oraz numer rejestracyjny sprawcy. Zapisz również markę i model swojego pojazdu. Podaj jak najdokładniejszy opis zdarzenia, wskazując na winę sprawcy. W takich przypadkach warto wezwać policję. Jeżeli sprawca nie przyznaje się do winy lub nie chce pokazać dokumentów, udzielą Ci oni pomocy. Pomogą Ci również spisać szczegóły i okoliczności zdarzenia, jeśli ze względu na stan zdrowia nie będziesz mógł tego zrobić. Gdy tylko poczujesz dyskomfort, powinieneś zgłosić się do lekarza. Mogą one nie być odczuwalne bezpośrednio po wypadku. Podczas rehabilitacji i leczenia należy zachować dokumentację, która potwierdza zaistniałe szkody. Akceptowane są faktury i rachunki, a także dokumenty potwierdzające stan zdrowia (wyniki badań, recepty itp.). Następnie należy powiadomić ubezpieczyciela o szkodzie. Jeśli nie jesteś pewny siebie lub nie czujesz się na siłach, aby poradzić sobie z firmami ubezpieczeniowymi, możesz skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej. Wykwalifikowany doradca pomoże Ci zgromadzić dokumentację i dopełnić wszelkich formalności. Będzie również orędownikiem uzyskania maksymalnego odszkodowania.

Czytaj również: Dochodzenie odszkodowania za wypadek samochodowy spowodowany przez kierowcę bez uprawnień

  • Jak wyliczane jest odszkodowanie?

Odszkodowanie komunikacyjne powinno pokryć uszczerbek na zdrowiu, który powstał w wyniku wypadku. Wysokość odszkodowania powinna być proporcjonalna do rozmiaru szkody. Te czynniki są brane pod uwagę przy obliczaniu zwrotu kosztów, których skutkiem jest uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia.

  • Koszty rehabilitacji, opieki pielęgniarskiej i lekarskiej oraz pobytu w szpitalu – w Sanatorium lub innych placówkach zajmujących się rekonwalescencją.
  • Koszt leków i innych środków leczniczych, a także koszt związany z lepszym odżywianiem;
  • Koszty transportu w celu przewiezienia pacjenta do szpitala.
  • Koszt zakupu różnych urządzeń i przyrządów niezbędnych do codziennego funkcjonowania, takich jak protezy, wózki inwalidzkie, laski itp.
  • W trakcie leczenia może nastąpić utrata zarobków
  • Koszt szkolenia w nowym zawodzie.
  • Odszkodowanie a zadośćuczynienie

Odszkodowanie ma na celu zrekompensowanie szkód powstałych w wyniku wypadku komunikacyjnego. Nie jest to jednak jedyne świadczenie, które może przysługiwać w takiej sytuacji. Prawo do zadośćuczynienia ma również osoba poszkodowana. Świadczenia, które pomaga złagodzić różnego rodzaju cierpienia psychiczne, zarówno te bezpośrednio po wypadku, jak i przyszłe.

Obejmuje ono m.in. pogorszenie sytuacji materialnej i życiowej, wstrząsy i zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, ogólne cierpienie, pogorszenie stanu zdrowia psychicznego, które są skutkami wypadku. Zadośćuczynienie jest jednorazowym świadczeniem za szkody niematerialne. Przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia brany jest pod uwagę stan psychiczny poszkodowanego oraz inne czynniki.

Previous Jakie usługi pogrzebowe są niezbędne, aby zorganizować pochówek?
Next Kino w domu. Jak urządzić własną salę kinową

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

GDYBY NIE ZDECYDOWANA REAKCJA POLICJANTÓW – MOGŁOBY DOJŚĆ DO TRAGEDII

Policjanci ze śródmiejskiego wydziału wywiadowczo-patrolowego po wejściu do jednego z mieszkań w centrum miasta zastali kobietę i mężczyznę leżących na podłodze. Okazało się, że małżeństwo było w tym stanie od

Wiadomości 0 Comments

ĆWICZENIA SŁUŻB W REZYDENCJI

Policjanci Komendy Stołecznej Policji wraz z innymi służbami ratowniczymi wzięli udział w ćwiczeniach dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „REZYDENCJA”. Głównym celem tego przedsięwzięcia było sprawdzenie przygotowania, umiejętności współdziałania oraz reakcji różnych służb

Wiadomości 0 Comments

ZAKOŃCZYŁ SIĘ 12 PZU PÓŁMARATON WARSZAWSKI

Wczoraj stołeczni policjanci dbali o bezpieczeństwo uczestników 12 PZU Półmaratonu Warszawskiego. Na starcie do biegu stanęło około 13 tysięcy zawodników, którzy ruszyli z placu Teatralnego punktualnie o 10. Zmiany w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź