W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – uroczystości w Kobyłce
Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, wziął dziś udział w V Społecznych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w podwarszawskiej Kobyłce.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce, odprawioną przez ks. dziekana Jana Andrzejewskiego w intencji poległych, pomordowanych i prześladowanych Żołnierzy Wyklętych. Następnie Niezłomni zostali uczczeni Apelem Pamięci i salwą honorową przed Pomnikiem Żołnierza Wyklętego na Placu 15 Sierpnia.
Szef MSWiA oddał hołd Żołnierzom Wyklętym, składając kwiaty. Asystę wojskową zapewnił pododdział 1 Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Warszawy-Wesołej. W uroczystościach wzięły także udział służby podległe MSWiA: policja i Państwowa Straż Pożarna, a także młodzież skupiona w organizacji proobronnej – Strzelcach Rzeczypospolitej.
– To niezwykle ważne święto. Dziś oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym. Żołnierzom, którzy oddali swoje życia za wolność naszej Ojczyzny. Którzy nie pogodzili się z okupacją niemiecką, a potem sowiecką. To niezwykle istotne, że Święto Żołnierzy Wyklętych jest świętem tak żywym, szczególnie wśród ludzi młodych – mówił podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak.
Uroczystości pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy zorganizowały: Komitet Pamięci Rtm. Witolda Pileckiego z Kobyłki, Prawo i Sprawiedliwość – Komitet Kobyłka oraz Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach, we współpracy z Okręgiem Warszawa Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Kołem Wołomin ŚŻŻAK – „Rajski Ptak”. Towarzyszył im pokaz sprzętu służb MSWiA: policji i PSP. Minister Mariusz Błaszczak przewodniczył Komitetowi Honorowemu Obchodów.
Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych o niepodległość Polski z komunistycznym okupantem wspieranym z Moskwy rozpoczęła się zaraz po przekroczeniu przez Sowietów granic przedwojennego terytorium naszego kraju, a zakończyła się symbolicznie wraz ze śmiercią ostatniego Żołnierza Niezłomnego w 1963 r. Żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego zostali przez totalitarne władze skazani na zapomnienie, a ich rodziny były prześladowane do końca PRL. Dlatego przyjęło się określenie Żołnierze Wyklęci. Także w wolnej Polsce uczestnicy antykomunistycznego powstania nie od razu po 1989 r. doczekali się należytego uhonorowania. Poświęcenie Niezłomnych przez wiele lat pozostawało w zapomnieniu. Dopiero kilkanaście lat temu rozpoczął się proces przywracania ich publicznej pamięci. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku. Jego data – 1 marca, upamiętnia rocznicę wykonania wyroku śmierci w warszawskim więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej na kierownictwie Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z ppłk. Łukaszem Cieplińskim „Pługiem” na czele.
Może to Ci się spodoba
POLICYJNE ZABEZPIECZENIE ZGROMADZEŃ W DNIU 25 MARCA
W sobotę na terenie Warszawy odbyło się kilka zgromadzeń publicznych. W trakcie ich zabezpieczenie niezbędne było wstrzymanie ruchu na ulicach, którymi przechodziły manifestacje. W zgromadzeniu zgłoszonym w godzinach od 9:00
Nauka jazdy pod okiem egzaminatorów? To możliwe!
Jak najlepiej przygotować się do egzaminu na prawo jazdy? Odpowiedzią na to pytanie może być nauka pod okiem egzaminatorów. Dzięki temu dowiesz się, na co zwracają szczególną uwagę podczas egzaminu
Prywatni przewoźnicy chcą usprawnić komunikację miejską
Pełna liberalizacja rynku przewozów komunikacji miejskiej będzie z korzyścią zarówno dla miast, jak i dla pasażerów – przekonuje prezes Grupy Mobilis, obsługującej m.in. część przewozów w Warszawie. Prywatni operatorzy mogą odciążyć spółki komunalne, przejmując
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!