Mieszkanie czy dom — co bardziej opłaca się kupić w Warszawie?

Mieszkanie czy dom — co bardziej opłaca się kupić w Warszawie?

Zakup domu czy mieszkania? To dylemat, przed którym stoi wiele osób planujących zakup nieruchomości w stolicy. Mieszkanie oznacza zwykle lepszą lokalizację, a wybór domu większy metraż. Oba typy nieruchomości są dostępne w ofertach deweloperów. Co bardziej opłaca się kupić w Warszawie?

Warszawski rynek nieruchomości należy do najbardziej rozwiniętych w Polsce. Ogromny popyt na mieszkania sprzyja budowie nowych inwestycji oraz rozszerzaniu się granic aglomeracji o nowe tereny. W ofertach deweloperów znajdują się zarówno mieszkania, jak i gotowe domy wolnostojące lub w zabudowie szeregowej. Są to nieruchomości o zróżnicowanych metrażach, rozsiane w różnych częściach Warszawy. Na ich cenę wpływa lokalizacja, metraż oraz standard wykonania. Jaki typ nieruchomości bardziej opłaca się kupić?

Zakup domu czy mieszkania?

Osoby, którym zależy na nieruchomości w centrum lub, którejś z dzielnic środka Warszawy z pewnością postawią na mieszkanie. Jest to droższe rozwiązanie, ponieważ średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w stolicy wynosi obecnie ponad 12 tys. złotych, co czyni je najdroższymi nieruchomościami w Polsce. Ta cena różni się w zależności od dzielnicy, jednak znalezienie mieszkania poniższej 10 tys. złotych za mkw., oznacza zwykle wybór lokalu na peryferiach stolicy. Skąd już niedaleko do podmiejskich terenów, przeznaczanych na budowę osiedli domów. Mieszkanie jednak łatwiej wykończyć, a zakup lokum w centrum miasta oznacza świetną komunikację oraz możliwość codziennego korzystania z uroków i możliwości spędzania czasu, jakie zapewnia Warszawa.

Osiedla domów jednorodzinnych lub w zabudowie szeregowej powstają zarówno w podwarszawskich miejscowościach, jak i w nieco oddalonych dzielnicach, wchodzących w administracyjne granice miasta. Taka lokalizacja ma swoje konsekwencje w postaci codziennych dojazdów. W zamian jednak inwestor może liczyć na większy metraż oraz znacznie niższe ceny za metr kwadratowy, które zaczynają się już od 3500 zł. Nowe osiedla domów deweloperskich zapewniają zainteresowanym różne warianty układów pomieszczeń, metraży oraz powierzchni przynależnych do domów ogródków. Zaletą mieszkania w domu jest większa prywatność, przestrzeń oraz czystsze powietrze, o które trudniej w centrum miasta.

Mieszkanie czy dom — co bardziej opłaca się kupić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zakup domu jest tańszy, biorąc pod uwagę cenę za metr kwadratowy. Oznacza to, że często w cenie kawalerki w centrum możemy znaleźć przestronną nieruchomość dla całej rodziny. Cena ta jednak rośnie, gdy dodamy do niej materiały potrzebne na wykończenie dużego metrażu oraz koszty paliwa związane z codziennymi dojazdami do pracy lub szkoły. Osobną kwestią jest inwestycyjny potencjał nieruchomości. Mieszkanie znacznie łatwiej sprzedać lub wynająć. Lokale bliżej centrum znacznie szybciej przybierają na wartości i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie coś miało się zmienić.

Kompromisowym rozwiązaniem może być zakup nieruchomości w nieco oddalonej od centrum dzielnicy, w której znajdziemy oba typy lokali. Przykładem mogą być nieruchomości Warszawa Włochy, gdzie w ofercie deweloperów znajdują się zarówno mieszkania, jak i domy, a rosnąca popularność nadal taniej dzielnicy pozwala przypuszczać, że w każdym przypadku będzie to trafiona i opłacalna inwestycja.

Previous Ginekologia estetyczna – fakty i mity
Next Najmodniejsze plecaki do szkoły i ich rodzaje

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

W Warszawie powstało pierwsze w Polsce centrum głosu dla profesjonalistów

Schorzenia aparatu mowy i problemy z emisją głosu to częste dolegliwości m.in. mówców, śpiewaków i nauczycieli. Do skutecznego leczenia niezbędna jest szybka diagnoza. W Warszawie otwarto właśnie Centrum Głosu dla Profesjonalistów MEDINCUS, gdzie można

Strefa Biznesu 0 Comments

Coraz więcej firm z sektora energetycznego inwestuje w rozwiązania informatyczne

W sektorze energetycznym postępuje informatyzacja. Bez narzędzi IT firmy nie będą w stanie sprostać nowym wyzwaniom rynku – ocenia Jacek Piotrowski, dyrektor zarządzający sektora utilities w firmie Sygnity. Zdaniem eksperta najlepiej sprawdzają się

Strefa Biznesu 0 Comments

Mazowsze przeznaczy 4 mld zł unijnego wsparcia na projekty smart city

Polskie miasta chcą być inteligentne tak jak te w Europie Zachodniej, dlatego nadrabiają zaległości. Na Mazowszu idee smart city najlepiej wdrażają Warszawa i Płock. Inwestycje finansowane z unijnego budżetu to m.in. zmiany w transporcie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź