Druk cyfrowy wielkoformatowy – co warto wiedzieć

Druk cyfrowy wielkoformatowy – co warto wiedzieć

Istnieją dwa główne rodzaje druku cyfrowego: druk cyfrowy stykowy oraz bardzo popularny druk bezstykowy. Podział ten można jeszcze rozszerzyć o druk małoformatowy i wielkoformatowy.

Druk cyfrowy małoformatowy służy przede wszystkim do błyskawicznej realizacji materiałów poligraficznych i biurowych. Może być stosowany jako dodatek do druku offsetowego. Dzięki niemu możemy wykonać praktycznie takie same produkty poligraficzne, jakie mamy w tradycyjnych drukarniach.

Druk wielkoformatowy to popularna technika druku cyfrowego, która zaliczana jest do podgrupy technicznej druku bezstykowego. Wynika ona bezpośrednio z technologii INK JET, która jest bardzo popularna i obecna chyba we wszystkich domowych drukarkach atramentowych. Druk wielkoformatowy odbywa się na ploterach, czyli maszynach, które służą do tworzenia dużych formatów. Jak można podzielić nowoczesne techniki druku cyfrowego na usługi i produkty wyjaśnimy w kolejnym artykule.

Technologia cyfrowego druku wielkoformatowego

Jest to najbardziej innowacyjna technika w produkcji reklam, displayów i POS w ostatniej dekadzie. Klienci stają się zdezorientowani różnymi typami, przeznaczeniem i zastosowaniem różnych typów ze względu na ciągłe zmiany, nowe techniki i bardziej wydajne urządzenia. Zacznijmy od zidentyfikowania problemów produkcyjnych i nie popadajmy w przesadę techniczną. Przeanalizujemy najpopularniejsze metody druku z perspektywy konkretnego produktu.

Sprawdź: Wyjątkowe wizytówki? Wymiary i kształty mają znaczenie

Drukowanie na dużych formatach

O zaletach druku solwentowego wspomnieliśmy już w tytule. Jego popularność, powszechność i szeroki zakres zastosowań plasują go w czołówce najczęściej stosowanych technik druku. Jest to bezkontaktowa metoda druku, która wykorzystuje farby rozpuszczalnikowe do wnikania w strukturę rozgrzanych materiałów. Technika ta posiada szeroki zakres materiałów bazowych, które mogą być użyte do druku. Jest to niezaprzeczalna zaleta. W zależności od potrzeb, druk solwentowy można podzielić na dwie grupy w zależności od użytych farb lub głowic drukujących. Krople te generują różnej wielkości rastry.

Podział ten dotyczy wielkoformatowego druku solwentowego, zwanego też “twardym solwentem” lub miękkim solwentem. Często jest on określany innymi nazwami, takimi jak “solwent ekologiczny” (lub “solwent lekki”). Twardy solwent jest bardziej trwały, ale mniej precyzyjny. Używa się go do wykonywania reklam, które są bardziej podatne na uszkodzenia lub mają dłuższy czas naświetlania. Wydruki wykonane przy użyciu twardego solwentu mogą wytrzymać lata ekspozycji bez dodatkowego zabezpieczenia. Warunki użytkowania i sposób wykorzystania grafiki będą decydowały o tym, jak długo pozostaną one naświetlone.

Do tej grupy reklam mocno eksploatowanych należą:

  • Drukowanie reklam na plandekach
  • Druk na foliach do tworzenia reklam na samochodach
  • Druk reklam przydrożnych – tablic informacyjnych
  • Druk na materiałach billboardowych
  • Druk na siatkach wielkoformatowych
  • Druk grafiki reklamowej na banerach, które są eksponowane przez długi czas

Laminaty ochronne zalecane są na plandeki samochodowe i samochody, ale inne rodzaje reklam mogą być stosowane bez nich.

“Lekki solwent”, zwany też superprecyzyjnym, to druga grupa, która została wyodrębniona z działu technologii cyfrowych wielkoformatowych drukarek solwentowych. Precyzyjny solwent, w przeciwieństwie do poprzedniej techniki nadaje się do wszystkich zastosowań, gdzie priorytet aplikacji jest wysoki. Jest w stanie wyprodukować fotograficzną jakość z minimalną rasteryzacją. Ten rodzaj druku jest idealny do celów wystawienniczych, ponieważ może być wyświetlany z odległości zaledwie 10/15 pkl. Technika ta wykorzystuje precyzyjny druk solwentowy do produkcji m.in. systemów wystawienniczych, plakatów wielkoformatowych, cityboardów oraz wszelkiego rodzaju naklejek i nalepek o wysokiej rozdzielczości.

Previous Osobisty plan terapii. Czy jest to możliwe?
Next Jak wybrać odpowiedni tornister dla pierwszoklasisty?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

UROCZYSTA POLOWA MSZA ŚWIĘTA I APEL PAMIĘCI

Na placu Krasińskich w Warszawie przy Pomniku Powstania Warszawskiego odbyła się uroczysta Polowa Msza święta z okazji obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wzięli w niej udział m. in. prezydent Andrzej

Wiadomości 0 Comments

BŁYSKAWICZNA REAKCJA I DETERMINACJA POLICJANTÓW POZWOLIŁA URATOWAĆ ŻYCIE 73-LATKA

Profesjonalizmem i determinacją wykazała się policyjna załoga z Pragi Północ w czasie interwencji przy ulicy 11 Listopada. Dzięki sierż. Annie Gutkowskiej oraz st. post. Tomaszowi Skrok udało się uratować życie

Wiadomości 0 Comments

POLICYJNY POSTERUNEK PRZED GROBEM NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA

7 maja w samo południe odbyła się uroczysta zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem pododdziału reprezentującego Policję wystawionego przez Oddział Prewencji Policji w Warszawie. To druga taka

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź