Nerwica zawodowa, czyli jaka?

Nerwica zawodowa, czyli jaka?

Choć pojęcie „nerwica zawodowa” na stałe weszło do powszechnego obiegu, trzeba wiedzieć, że jej objawy mogą być całkowicie różne. W obecnych czasach bardzo wiele osób pracuje w stresie, co przyczynia się do powstawania nerwic. Można jednak powiedzieć, że ile ludzi, tyle jej przypadków. Zaburzenia te są szalenie indywidualne i zależne od jednostki. Oto kilka przykładów nerwic, które bardzo często pojawiają się w ścianach biurowych.

Nerwica neurasteniczna

Jeżeli czujemy się ogólnie osłabieni i drażliwi, to bardzo możliwe, że zaczyna dotykać nas nerwica neurasteniczna. Może mieć ona dwa wymiary – hiperstenii, jeżeli jesteśmy nadpobudliwi oraz hipostenii, kiedy odczuwamy apatię i znużenie. Jedną z odmian nerwicy neurastenicznej jest też tzw. Nerwica dyrektorska. Pojawia się u osób niecierpliwych, wiecznie w napięciu i z problemami ze snem. Często cierpią na nią osoby z wyższych stanowisk, stąd „dyrektorska”. Osoby z zaburzeniami neurastenicznymi nie radzą sobie z presją, jaką wywiera na nie praca i dlatego często zmiana środowiska zawodowego jest niezbędna przy leczeniu.

Nerwica hipochondryczna

Cechuje ją występowanie somatycznych objawów, które zmuszają chorego do przeprowadzenia następnej serii badań lekarskich. Jest to samonapędzająca się machina, bo jeżeli lekarz stwierdzi, że wszystko jest w normie, to osoba  z nerwicą hipochondryczną uzna, że się nie zna i pójdzie do kolejnego specjalisty. Nerwica hipochondryczna bardzo często wynika z trudnych warunków pracy, np. Przy chemikaliach. Chory będzie miał pewność, że zagrażają jego zdrowiu i życiu, przez co nie będzie w stanie normalnie funkcjonować, ani na poziomie prywatnym ani zawodowym. Do przyczyn nerwicy hipochondrycznej zalicza się np. zaburzenia obrazu własnego ciała (kompleksy z dzieciństwa). Leczenie natomiast musi polegać na odwróceniu uwagi pacjenta od dolegliwości.

Nerwica histeryczna

Jest to klasyczna i najstarsza forma nerwicy zawodowej. Jej objawy są specyficzne, bo znikają tak szybko, jak się pojawiają. Osoby z nerwicami histerycznymi cierpią na krótkotrwałe zaburzenia osobowości. Osoby chore tracą poczucie własnej tożsamości i reagują agresją, nagłymi napadami gniewu. Wyróżnia się dwa rodzaje nerwicy histerycznej: dysocjacyjną (drugie ja) oraz konwersyjną (zaburzenia psychoruchowe, objawy somatyczne). Nerwica histeryczna czasami ma charakter roszczeniowy i chory próbuje wyłudzać pieniądze od stosownych placówek.

Nerwica depresyjna

Nerwica depresyjna najczęściej swoje źródła ma w konfliktach międzyludzkich, m.in. w pracy. Długotrwałe napięcie między dwoma osobami może być wyniszczające i prowadzić do zaburzeń na tle nerwowym. Nerwica depresyjna często dotyka sprzedawców i konsultantów, narażonych na ciągłe napięcie psychiczne w kontakcie z klientem. Objawy to najczęściej negatywne nastawienie do świata i brak umiejętności cieszenia się z rzeczy przyziemnych. Brak leczenia nerwicy depresyjnej może zakończyć się tragicznie i czasami warto zrezygnować z nawet najlepiej płatnej pracy, żeby zachować spokój ducha i czysty umysł.

Previous ZATRZYMALI POSZUKIWANEGO LISTEM GOŃCZYM ZA WŁAMANIA I DOPALACZE
Next ZABEZPIECZONY PONAD KILOGRAM AMFETAMINY I ARESZTY DLA PODEJRZANYCH

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Odpowiednia dieta odmładza skórę

Dieta zapewniająca zdrowie i dobry stan skóry powinna być bogata w antyoksydanty – twierdzi Agnieszka Mielczarek. Coach zdrowia i prywatnie żona Pascala Brodnickiego udowadnia między innymi, że kiedy włączymy do swojego codziennego menu

Life&Style 0 Comments

Pobyt w Grecji był dla mnie jak reset absolutny

Aktorka spędziła pięć styczniowych dni w Atenach. Twierdzi, że nie zwiedzała dużo, delektowała się natomiast grecką kuchnią i rozmowami z mieszkańcami miasta. Bywała także w teatrach. Jej zdaniem współczesny teatr grecki stawia na mocne, politycznie

Life&Style 0 Comments

Tłumaczenia online – praca tłumacza freelancera

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak dokładnie wygląda codzienna praca tłumacza freelancera i czy jest to opłacalne zajęcie. Oczywiście warto już na wstępie podkreślić, że mnóstwo tłumaczy wykonuje ten

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź