Nerwica zawodowa, czyli jaka?

Nerwica zawodowa, czyli jaka?

Choć pojęcie „nerwica zawodowa” na stałe weszło do powszechnego obiegu, trzeba wiedzieć, że jej objawy mogą być całkowicie różne. W obecnych czasach bardzo wiele osób pracuje w stresie, co przyczynia się do powstawania nerwic. Można jednak powiedzieć, że ile ludzi, tyle jej przypadków. Zaburzenia te są szalenie indywidualne i zależne od jednostki. Oto kilka przykładów nerwic, które bardzo często pojawiają się w ścianach biurowych.

Nerwica neurasteniczna

Jeżeli czujemy się ogólnie osłabieni i drażliwi, to bardzo możliwe, że zaczyna dotykać nas nerwica neurasteniczna. Może mieć ona dwa wymiary – hiperstenii, jeżeli jesteśmy nadpobudliwi oraz hipostenii, kiedy odczuwamy apatię i znużenie. Jedną z odmian nerwicy neurastenicznej jest też tzw. Nerwica dyrektorska. Pojawia się u osób niecierpliwych, wiecznie w napięciu i z problemami ze snem. Często cierpią na nią osoby z wyższych stanowisk, stąd „dyrektorska”. Osoby z zaburzeniami neurastenicznymi nie radzą sobie z presją, jaką wywiera na nie praca i dlatego często zmiana środowiska zawodowego jest niezbędna przy leczeniu.

Nerwica hipochondryczna

Cechuje ją występowanie somatycznych objawów, które zmuszają chorego do przeprowadzenia następnej serii badań lekarskich. Jest to samonapędzająca się machina, bo jeżeli lekarz stwierdzi, że wszystko jest w normie, to osoba  z nerwicą hipochondryczną uzna, że się nie zna i pójdzie do kolejnego specjalisty. Nerwica hipochondryczna bardzo często wynika z trudnych warunków pracy, np. Przy chemikaliach. Chory będzie miał pewność, że zagrażają jego zdrowiu i życiu, przez co nie będzie w stanie normalnie funkcjonować, ani na poziomie prywatnym ani zawodowym. Do przyczyn nerwicy hipochondrycznej zalicza się np. zaburzenia obrazu własnego ciała (kompleksy z dzieciństwa). Leczenie natomiast musi polegać na odwróceniu uwagi pacjenta od dolegliwości.

Nerwica histeryczna

Jest to klasyczna i najstarsza forma nerwicy zawodowej. Jej objawy są specyficzne, bo znikają tak szybko, jak się pojawiają. Osoby z nerwicami histerycznymi cierpią na krótkotrwałe zaburzenia osobowości. Osoby chore tracą poczucie własnej tożsamości i reagują agresją, nagłymi napadami gniewu. Wyróżnia się dwa rodzaje nerwicy histerycznej: dysocjacyjną (drugie ja) oraz konwersyjną (zaburzenia psychoruchowe, objawy somatyczne). Nerwica histeryczna czasami ma charakter roszczeniowy i chory próbuje wyłudzać pieniądze od stosownych placówek.

Nerwica depresyjna

Nerwica depresyjna najczęściej swoje źródła ma w konfliktach międzyludzkich, m.in. w pracy. Długotrwałe napięcie między dwoma osobami może być wyniszczające i prowadzić do zaburzeń na tle nerwowym. Nerwica depresyjna często dotyka sprzedawców i konsultantów, narażonych na ciągłe napięcie psychiczne w kontakcie z klientem. Objawy to najczęściej negatywne nastawienie do świata i brak umiejętności cieszenia się z rzeczy przyziemnych. Brak leczenia nerwicy depresyjnej może zakończyć się tragicznie i czasami warto zrezygnować z nawet najlepiej płatnej pracy, żeby zachować spokój ducha i czysty umysł.

Previous ZATRZYMALI POSZUKIWANEGO LISTEM GOŃCZYM ZA WŁAMANIA I DOPALACZE
Next ZABEZPIECZONY PONAD KILOGRAM AMFETAMINY I ARESZTY DLA PODEJRZANYCH

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Odkryj skuteczne metody rehabilitacji w Centrum Terapii Mięśniowo-Powięziowej Holistic Warszawa

W czym holistyczna terapia manualna jest lepsza od standardowych metod rehabilitacji? Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że przy manipulacji powięzi jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Zobacz, jak współczesne formy fizjoterapii

Life&Style 0 Comments

Jak stylizować sweter damski? Niezawodne tipy modowe

Sweter damski to nie tylko element garderoby, ale prawdziwa ikona stylu, łącząca wygodę z elegancją. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się na chłodniejsze dni czy szukasz doskonałego dodatku do swojej

Life&Style 0 Comments

Historia i symbolika biżuterii: od starożytnych cywilizacji do współczesności

Biżuteria, od niepamiętnych czasów, była czymś więcej niż tylko ozdobą. Jest to dziedzictwo kulturowe, środek wyrazu, symbol statusu społecznego, a także przedmiot o głębokiej symbolice. Historia biżuterii jest tak stara

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź