Zapobieganie powrotom do nałogu alkoholowego

Zapobieganie powrotom do nałogu alkoholowego

Uzależnienie od alkoholu ma szkodliwy wpływ nie tylko na osobę, która wprowadza go do swojego organizmu, ale także na rodzinę, przyjaciół, całe społeczeństwo. Jak świat długi i szeroki, ludzie wprowadzali alkohol do swoich organizmów od najdawniejszych czasów. To dziwne, ale lampka wina działa na organizm podobnie jak marihuana, która w odróżnieniu od alkoholu jest substancją nielegalną. Alkohol, który zawarty jest w różnych gatunkach wódki, w winie i piwie ingeruje w normalne funkcjonowanie organizmu. Spożywany w umiarkowanych ilościach jest stosunkowo nieszkodliwy, problem pojawia się, gdy ilość spożywanego alkoholu przestaje być kontrolowana.

Skutki choroby alkoholowej

Choroba alkoholowa prowadzi do wielu bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Bardzo często jest przyczyną chorób trzustki lub marskości wątroby. Może też prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego. Osoby chore bardzo często cierpią także na padaczką alkoholową. Często występującym problemem jest także padaczka alkoholowa. Choroba alkoholowa staje się także przyczyną problemów natury psychicznej. Osoby cierpiące na chorobę alkoholową są nieszczęśliwe, czują się osamotnione. Wielu alkoholików jest uzależnionych od przemocy.

Czy możliwe jest leczenie?

Oczywiście z nałogiem alkoholowym można zerwać, jest to jednak proces, który trwa często wiele lat. Jest to proces, którego wyniki zależą przede wszystkim od silnej woli osoby chorej. Osoby, które chcą poddać się leczeniu, muszą po pierwsze przerwać picie. Leczenie choroby alkoholowej polega także na leczeniu objawów odstawiennych. Osoba, która chce poddać się leczeniu bardzo często cierpi na delirium tremens. Są to majaczenia alkoholowe. Po odstawieniu alkoholu pojawiają się także inne objawy. Należą do nich między innymi pocenie się, drgawki i nudności. W leczeniu choroby alkoholowej stosuje się odwyk, psychoterapię i leczenie farmakologiczne. Całkowite zaprzestanie picia nie rozwiązuje problemu choroby alkoholowej. Alkoholikiem jest się do końca życia.

Jak zapobiegać nawrotom?

Z pomocą w leczeniu choroby alkoholowej przychodzą nie tylko ośrodki terapii uzależnień, ale także organizacja Anonimowi Alkoholicy. W świetle prowadzonych badań nad osobami, które poddały się terapii odwykowej wynika, że rzadziej do nałogu powracały osoby, które miały stabilną sytuację zawodową i rodzinną. Wyniki tych badań wskazują także, że znacznie lepsze efekty leczenia osiągane były w przypadku osób, które mogły liczyć na wsparcie członków najbliższej rodziny. Decyzja o podjęciu abstynencji powinna być utrzymana do końca życia. Zdarza się, że nałogowi alkoholicy powracali do nałogu nawet po 10 lub więcej latach do nałogu. Bardzo częstym bodźcem skłaniającym do sięgnięcia po alkohol jest lęk i poczucie samotności. Osoby uzależnione od alkoholu często też powracało do nałogu pod wpływem otoczenia. O tym, że choroba alkoholowa powróci świadczą takie sygnały, jak na przykład bóle głowy, bezsenność, rozdrażnienie, wahania nastroju. Sygnały ostrzegawcze powinny skłonić do szukania pomocy na przykład w grupie AA.

Previous Suplementy diety na stawy
Next Jaki prezent dla prawdziwego czyściocha

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Właściwości i zastosowanie zimnotłoczonego oleju lnianego

Olej lniany powstaje w wyniku procesu zimnego tłoczenia nasion lnu, a stosowany w codziennej diecie, dostarcza do organizmu korzystnych kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6, ponieważ jest ich bogatym źródłem.

Life&Style 0 Comments

Blizny, z którymi można sobie skutecznie poradzić

Blizny są w dużej mierze defektem kosmetycznym, który potrafi spędzać nam sen z powiek. Najtrudniejsze do zaakceptowania są te zlokalizowane w widocznych miejscach, przybierające postać keloidów, czyli przerośniętych, stwardniałych blizn.

Life&Style 0 Comments

Odpowiednia dieta odmładza skórę

Dieta zapewniająca zdrowie i dobry stan skóry powinna być bogata w antyoksydanty – twierdzi Agnieszka Mielczarek. Coach zdrowia i prywatnie żona Pascala Brodnickiego udowadnia między innymi, że kiedy włączymy do swojego codziennego menu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź