Trendy i ciekawostki. Wiodące technologie w zarządzaniu flotami samochodowymi.

Trendy i ciekawostki. Wiodące technologie w zarządzaniu flotami samochodowymi.

Za kilka lat spedycja może wyglądać zupełnie inaczej niż dzisiaj. Do zmian przyczyniają się trendy takie jak wprowadzanie automatyzacji. Zmiany są odczuwalne również przez innych użytkowników dróg, czego przykładem są ekrany montowane na tyłach ciężarówek, wyświetlające obraz sprzed maski pojazdu. 

Dla niewtajemniczonego zarządzanie flotami samochodowymi może wydawać się „nudnym” zajęciem, w którym nie ma miejsca na innowacje czy ciekawe rozwiązania. Tymczasem właśnie w tej branży coraz większą popularność zdobywają obecnie oryginalne trendy, które mogą zainteresować nawet osoby na co dzień nieinteresujące się tym tematem.

Transportowy Uber

Jednym z ciekawszych rozwiązań rozważanych przez branżę spedycyjną jest montowanie na przodzie pojazdu kamer, które przekazywałyby obraz na tył, gdzie zamontowany byłby duży ekran. Dzięki temu kierowcy jadący za ciężarówką mieliby jasny ogląd sytuacji na drodze, co pozwoliłoby uniknąć wielu wypadków. Innym ciekawym trendem jest postępująca „uberyzacja” transportu – dzięki specjalnym aplikacjom, firmy spedycyjne mogą zaoferować przewiezienie dodatkowego towaru w sekcji pojazdu, która nie jest zajęta. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać przestrzeń przewozową i zlikwidować zjawisko tzw. „pustych kilometrów”.

Precyzyjne dane

Niezwykłą popularność odnotowują też technologie telemetryczne, oferowane np. przez firmę Vision Track i ich produkty vehicle CCTV. Dzięki dokonywanym przez nie pomiarom, osoby zarządzające flotami aut mogą między innymi wpłynąć na zmniejszenie zużycie paliwa w firmie, optymalizując trasę przejazdu. Możliwe jest też pomaganie kierowcom w podnoszeniu ich umiejętności czy dostarczanie ubezpieczalniom dokładnych danych w przypadku stłuczki. Wspominając o trendach, nie należy pomijać automatyzacji, która w tej branży rozwija się powoli, ale sukcesywnie (źródło: https://www.softwareadvice.com/resources/fleet-management-trucking-technology-trends/). Technologia poruszających się samodzielnie aut (autonomicznych) jest coraz bardziej zaawansowana i w zasadzie tylko kwestią czasu jest pojawienie się na drogach ciężarówek kierowanych przez komputer.

Postęp technologiczny nie omija więc sektora spedycyjnego. Nowe trendy, takie jak zaawansowana telemetria, coraz częściej wprowadzane są do firm spedycyjnych, zmieniając nieodwracalnie oblicze transportu.

Previous Przywileje i obowiązki właścicieli aut na żółtych tablicach
Next Dziewięciu poszukiwanych wpadło jednej nocy

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Inteligentne systemy parkingowe mają rozwiązać problem korków. Warszawa testuje smart parking

Miasta coraz odważniej szukają w rozwiązaniach z zakresu smart city szans na zwiększenie oszczędności, poprawę bezpieczeństwa czy dodatkowe źródła przychodów. Możliwości uzyskania korzyści we wszystkich tych elementach mają oferować inteligentne systemy parkingowe.

Motoryzacja 0 Comments

Miasto planuje rozbudowę węzłów komunikacyjnych i linii tramwajowych

Zgodnie z harmonogramem, w 2019 roku mają być gotowe dwa kolejne odcinki II linii warszawskiego metra. Po trzy stacje na Woli i Targówku powstaną łącznym kosztem 2,2 mld zł. Stołeczny Ratusz pracuje obecnie

Motoryzacja 1Comments

Polacy popierają ideę elektrycznej motoryzacji

Około 70 proc. ankietowanych popiera przedstawioną przez resort energii ideę budowy polskiego samochodu elektrycznego. Głównym argumentem przemawiającym za przesiadką ze spalinowego auta na napędzane prądem są potencjalne oszczędności podczas użytkowania. Ważnym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!