Trendy i ciekawostki. Wiodące technologie w zarządzaniu flotami samochodowymi.

Trendy i ciekawostki. Wiodące technologie w zarządzaniu flotami samochodowymi.

Za kilka lat spedycja może wyglądać zupełnie inaczej niż dzisiaj. Do zmian przyczyniają się trendy takie jak wprowadzanie automatyzacji. Zmiany są odczuwalne również przez innych użytkowników dróg, czego przykładem są ekrany montowane na tyłach ciężarówek, wyświetlające obraz sprzed maski pojazdu. 

Dla niewtajemniczonego zarządzanie flotami samochodowymi może wydawać się „nudnym” zajęciem, w którym nie ma miejsca na innowacje czy ciekawe rozwiązania. Tymczasem właśnie w tej branży coraz większą popularność zdobywają obecnie oryginalne trendy, które mogą zainteresować nawet osoby na co dzień nieinteresujące się tym tematem.

Transportowy Uber

Jednym z ciekawszych rozwiązań rozważanych przez branżę spedycyjną jest montowanie na przodzie pojazdu kamer, które przekazywałyby obraz na tył, gdzie zamontowany byłby duży ekran. Dzięki temu kierowcy jadący za ciężarówką mieliby jasny ogląd sytuacji na drodze, co pozwoliłoby uniknąć wielu wypadków. Innym ciekawym trendem jest postępująca „uberyzacja” transportu – dzięki specjalnym aplikacjom, firmy spedycyjne mogą zaoferować przewiezienie dodatkowego towaru w sekcji pojazdu, która nie jest zajęta. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać przestrzeń przewozową i zlikwidować zjawisko tzw. „pustych kilometrów”.

Precyzyjne dane

Niezwykłą popularność odnotowują też technologie telemetryczne, oferowane np. przez firmę Vision Track i ich produkty vehicle CCTV. Dzięki dokonywanym przez nie pomiarom, osoby zarządzające flotami aut mogą między innymi wpłynąć na zmniejszenie zużycie paliwa w firmie, optymalizując trasę przejazdu. Możliwe jest też pomaganie kierowcom w podnoszeniu ich umiejętności czy dostarczanie ubezpieczalniom dokładnych danych w przypadku stłuczki. Wspominając o trendach, nie należy pomijać automatyzacji, która w tej branży rozwija się powoli, ale sukcesywnie (źródło: https://www.softwareadvice.com/resources/fleet-management-trucking-technology-trends/). Technologia poruszających się samodzielnie aut (autonomicznych) jest coraz bardziej zaawansowana i w zasadzie tylko kwestią czasu jest pojawienie się na drogach ciężarówek kierowanych przez komputer.

Postęp technologiczny nie omija więc sektora spedycyjnego. Nowe trendy, takie jak zaawansowana telemetria, coraz częściej wprowadzane są do firm spedycyjnych, zmieniając nieodwracalnie oblicze transportu.

Previous Przywileje i obowiązki właścicieli aut na żółtych tablicach
Next Dziewięciu poszukiwanych wpadło jednej nocy

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Przywileje i obowiązki właścicieli aut na żółtych tablicach

Posiadanie klasycznego auta ma swoje plusy i minusy. Należą do nich: zgoda konserwatora zabytków, wymagana na wymianę części, możliwość wybrania okresu ubezpieczenia i zawieszenia OC. Jeśli jesteś lub zamierzasz zostać posiadaczem

Motoryzacja 0 Comments

Kolej na trasie Warszawa–Poznań jest już szybka

Modernizacja linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa–Poznań, która rozpocznie się w czerwcu, obejmuje zwiększenie przepustowości, budowę wiaduktów zamiast niektórych przejazdów i usprawnienie zwłaszcza przejazdów taboru towarowego. Choć pociągi pasażerskie pojadą niewiele szybciej

Motoryzacja 0 Comments

Na co uważać pielęgnując samochód?

Choć nie brakuje kierowców, którym dbanie o własny samochód sprawia ogromną przyjemność, nie zawsze są to osoby, które mają pełną świadomość tego, jak taka troska powinna wyglądać. Teoretycznie, pielęgnacja samochodu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!