Trendy i ciekawostki. Wiodące technologie w zarządzaniu flotami samochodowymi.

Trendy i ciekawostki. Wiodące technologie w zarządzaniu flotami samochodowymi.

Za kilka lat spedycja może wyglądać zupełnie inaczej niż dzisiaj. Do zmian przyczyniają się trendy takie jak wprowadzanie automatyzacji. Zmiany są odczuwalne również przez innych użytkowników dróg, czego przykładem są ekrany montowane na tyłach ciężarówek, wyświetlające obraz sprzed maski pojazdu. 

Dla niewtajemniczonego zarządzanie flotami samochodowymi może wydawać się „nudnym” zajęciem, w którym nie ma miejsca na innowacje czy ciekawe rozwiązania. Tymczasem właśnie w tej branży coraz większą popularność zdobywają obecnie oryginalne trendy, które mogą zainteresować nawet osoby na co dzień nieinteresujące się tym tematem.

Transportowy Uber

Jednym z ciekawszych rozwiązań rozważanych przez branżę spedycyjną jest montowanie na przodzie pojazdu kamer, które przekazywałyby obraz na tył, gdzie zamontowany byłby duży ekran. Dzięki temu kierowcy jadący za ciężarówką mieliby jasny ogląd sytuacji na drodze, co pozwoliłoby uniknąć wielu wypadków. Innym ciekawym trendem jest postępująca „uberyzacja” transportu – dzięki specjalnym aplikacjom, firmy spedycyjne mogą zaoferować przewiezienie dodatkowego towaru w sekcji pojazdu, która nie jest zajęta. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać przestrzeń przewozową i zlikwidować zjawisko tzw. „pustych kilometrów”.

Precyzyjne dane

Niezwykłą popularność odnotowują też technologie telemetryczne, oferowane np. przez firmę Vision Track i ich produkty vehicle CCTV. Dzięki dokonywanym przez nie pomiarom, osoby zarządzające flotami aut mogą między innymi wpłynąć na zmniejszenie zużycie paliwa w firmie, optymalizując trasę przejazdu. Możliwe jest też pomaganie kierowcom w podnoszeniu ich umiejętności czy dostarczanie ubezpieczalniom dokładnych danych w przypadku stłuczki. Wspominając o trendach, nie należy pomijać automatyzacji, która w tej branży rozwija się powoli, ale sukcesywnie (źródło: https://www.softwareadvice.com/resources/fleet-management-trucking-technology-trends/). Technologia poruszających się samodzielnie aut (autonomicznych) jest coraz bardziej zaawansowana i w zasadzie tylko kwestią czasu jest pojawienie się na drogach ciężarówek kierowanych przez komputer.

Postęp technologiczny nie omija więc sektora spedycyjnego. Nowe trendy, takie jak zaawansowana telemetria, coraz częściej wprowadzane są do firm spedycyjnych, zmieniając nieodwracalnie oblicze transportu.

Previous Przywileje i obowiązki właścicieli aut na żółtych tablicach
Next Dziewięciu poszukiwanych wpadło jednej nocy

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 1Comments

Najdroższe OC jest w Warszawie – jak obniżyć cenę

Życie w Warszawie jest najdroższe w skali całego kraju. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, za które w stolicy płaci się najwięcej. Właśnie dlatego

Motoryzacja 0 Comments

Kierowcy ciężarówek coraz rzadziej uczestnikami wypadków

W ubiegłym roku ciężarówki brały udział w 3377 wypadkach drogowych na polskich drogach. W 2006 roku tego typu zdarzeń był ponad 7,6 tys. – wynika z raportu opracowanego na potrzeby akcji „Profesjonalni

Motoryzacja 0 Comments

Leasing i wynajem długoterminowy – samochód dla firmy

Nie dla każdej firmy zakup samochodów służbowych jest najkorzystniejszym wyjściem. Czasami o wiele lepiej jest zdecydować się na leasing lub wynajem, zwłaszcza, że w Polsce wciąż przybywa firm oferujących takie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!