Survival

Survival

Umiejętności survivalowe mogą na pierwszy rzut oka wydawać się zbędne, jednak tak naprawdę są niezwykle przydatne. W końcu nikt nie wie, co go spotka, więc dobrze jest być przygotowanym na jakieś niespodziewane wydarzenia, np. pożar, powódź czy zwykły wypadek drogowy. Survival pozwala człowiekowi poczuć się pewniej w razie trudnych sytuacji i niejednokrotnie uratować nawet życie sobie czy drugiej osobie. W survivalu dobrze jest korzystać z narzędzi samodzielnie wykonanych, ale np. dobry scyzoryk także będzie doskonałą pomocą. Co jeszcze warto wiedzieć o tego rodzaju aktywności?

Survival to inaczej tak zwana sztuka przetrwania. Jest to więc szereg praktycznych umiejętności i wiedza, które w połączeniu umożliwiają człowiekowi zadbanie o siebie i innych w sytuacji zagrożenia, np. przygotowanie posiłku, noclegu. Obecnie organizowanych jest wiele kursów survivalowych czy paramilitarnych, które przekazują bardzo praktyczne informacje, a do tego stanowią dla kursantów wspaniałą przygodę i odskocznię od codzienności. Survival można więc nazwać nie tylko aktywnością użyteczną, ale i przyjemną.

Survival – podstawowe informacje

Survival, rozumiany jako sztuka przetrwania, istnieje od XX wieku. Początkowo związany był z działaniami wojskowymi, dziś każdy może spróbować tej formy aktywności. Survival można podzielić na survival militarny, który ma przygotować osoby do wykonania konkretnego zadania lub zadań, survival zielony, mocno związany z naturą, bowiem człowiek uczestniczący w takiej aktywności uczy się przetrwania z daleko od cywilizacji, oraz survival miejski. Bez wątpienia survival jest multidyscyplinarny, bowiem łączy w sobie wiedzę z wielu dziedzin. Według jednego z czołowych polskich propagatorów survivalu, Krzysztofa Kwiatkowskiego, survival jest wręcz sposobem na doskonalenie siebie.

Umiejętności survivalowe

Wiele osób zastanawia się, czego tak naprawdę można się nauczyć na kursach sztuki przetrwania. Przede wszystkim każdy kursant będzie po takim szkoleniu potrafił zapewnić sobie bezpieczeństwo w ekstremalnych warunkach. W takich sytuacjach dostęp do narzędzi czy innych podstawowych produktów jest bardzo ograniczony, niekiedy w ogóle się ich nie posiada, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak postępować, by pomóc sobie i innym. Jakie umiejętności survivalowe można zdobyć na kursie?

  1. Budowanie schronienia.
  2. Rozpalanie ogniska i jego wykorzystanie.
  3. Zdobywanie pożywienia, także wody.
  4. Orientacja w terenie.
  5. Sztuka kamuflażu.
  6. Utrzymanie higieny.
  7. Pierwsza pomoc.

Jak wybrać scyzoryk?

W survivalu scyzoryk może okazać się prawdziwym wybawieniem. Bez wątpienia warto zawsze nosić go przy sobie. Jeśli ktoś chce kupić scyzoryk dziecku, np. takiemu interesującemu się harcerstwem, powinien wybierać spośród mniejszych modeli o zaokrąglonych końcówkach ostrzy. Natomiast osoba dorosła powinna sięgnąć po modele wielofunkcyjne, bardzo ostre i wytrzymałe. W przypadku survivalu warto postawić na modele praktyczne, posiadające podstawowe, ale niezwykle użyteczne akcesoria, np. otwieracz do puszek, nożyczki, mały śrubokręt, gwizdek, przecinak. Warto kupować np. scyzoryki szwajcarskie, z dożywotnią gwarancją, precyzyjnie wykonane i poręczne.

Zajęcia survivalowe, np. w postaci specjalnych kursów, nie tylko przekazują przydatną wiedzę, ale dodatkowo mogą być wspaniałą przygodą w towarzystwie przyjaciół czy osób o podobnych zainteresowaniach. Odbywają się w terenie, dzięki czemu człowiek jest bliżej natury i poznaje podstawowe umiejętności z zakresu sztuki przetrwania. Nawigacja, rozpalanie ogniska czy budowa schronienia to tylko kilka podstawowych sprawności zdobywanych na takich kursach. Każdy survivalowiec powinien też posiadać scyzoryk, najlepiej produkcji szwajcarskiej, o ostrych nożach i użytecznych akcesoriach.

Previous Strzelał do okien i drzwi sąsiadów, bo się nudził
Next Konopie uprawiali na działce

Może to Ci się spodoba

Do uprawiania sportu chcą zmobilizować podwładnych pracodawcy

Polacy w wieku produkcyjnym stronią od aktywności fizycznej – wynika z raportu „Aktywność sportowa Polaków” opublikowanego przez TNS. 20 proc. osób w przedziale wiekowym 25–29 lat w ogóle nie uprawia sportu, a najgorzej sytuacja przedstawia się

ARTIS Wellness Club – najnowocześniejszy klub fitness w stolicy

Moda na fitness ma coraz więcej zwolenników. Ćwiczą amatorzy, profesjonaliści i gwiazdy. Zadbana sylwetka stała się synonimem sukcesu i zdrowego życia. Ale to sprzęt, atmosfera oraz szeroka gama możliwości treningu

W ciągu kilku sezonów kluby chcą podwoić frekwencję na meczach

Jest kilka symptomów, które wskazują, że ten rok będzie dla polskiej Ekstraklasy jeszcze lepszy niż ubiegły – przekonuje Dariusz Marzec, prezes Ekstraklasy. Z raportu EY wynika, że w 2015 roku przychody klubów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź