Jaka spawarka dla amatora?

Jaka spawarka dla amatora?

W przypadku prac remontowych i naprawczych spawarka może okazać się sprzętem wręcz niezbędnym. Do amatorskiego użytku nie potrzebujemy jednak urządzenia profesjonalnego. Na jakie parametry techniczne należy zwrócić uwagę przy wyborze spawarki do domu?

Jaka spawarka sprawdzi się najlepiej?

Decydując się na kupno spawarki przeznaczonej do użytku domowego (amatorskiej), musimy mieć na uwadze to, że jest to sprzęt mniej wydajny w porównaniu z urządzeniami profesjonalnymi. Nie nadaje się zatem do długotrwałej pracy przy dużych obciążeniach. Na pewno jednak spełni wymagania spawacza-amatora, będąc przydatnym urządzeniem podczas wielu prac.

Wybierając spawarkę, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej rodzaj. Na rynku znajdziemy dwa typy urządzeń, które są najchętniej wybierane do użytku domowego:

  • spawarki transformatorowe – cieszą się dużą popularnością użytkowników-amatorów. Są bowiem tanie i mają nieskomplikowaną budowę, dzięki czemu rzadziej się psują, a koszty ewentualnych napraw nie są duże. Charakteryzują się jednak małą sprawnością, toteż wykazują dużą skłonność do przegrzewania się, jednak w warunkach domowych nie powinno to być uciążliwe.

Wybierając ten model, warto mieć na uwadze to, iż pobiera dużą ilość prądu, zaś jakość spawania w dużej mierze uzależniona jest od jakości zastosowanych elektrod. Spawarka transformatorowa charakteryzuje się za to dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

  • spawarki inwertorowe – wykorzystywane są przez osoby, które częściej spawają i chcą mieć bardziej profesjonalny sprzęt. Urządzenia tego typu są droższe w porównaniu z wariantami transformatorowymi, jednak charakteryzują się zdecydowanie wyższą sprawnością, niskim poborem prądu, płynną regulacją prądu, lepszą tolerancją na spadki napięć.

Mają również więcej dodatkowych funkcji, które wspomagają spawanie, oraz wykazują niewielką wrażliwość na jakość elektrod. Są również odporne na uszkodzenia mechaniczne. To zatem doskonały wybór dla wszystkich spawaczy-amatorów, którzy chcą rozszerzyć zakres wykonywanych prac.

Wybierając spawarkę, warto również zwrócić uwagę na jej moc. Na potrzeby domowe w zupełności wystarczy urządzenie o mocy 160-200 A, niezależnie od rodzaju spawarki. Gwarantuje to bowiem możliwość spawania elementów o dość dużej grubości.

Wśród istotnych parametrów wymienia się również sprawność spawarki. Zwykle jest ona podawana w procentach i odnosi się do cyklu 10 minutowego. Jeżeli zatem urządzenie ma sprawność 80%, oznacza to 8 minut spawania i 2 minuty chłodzenia.

Decydując się na zakup spawarki, sprawdźmy, czy dołączone są do niej jakieś akcesoria. W przypadku niektórych producentów do zestawu oprócz spawarki dołączona jest przyłbica spawalnicza. Zapewnia ona komfort pracy i bezpieczeństwo. Warto zatem zadbać o to, aby znalazła się ona w naszym warsztacie.

Kupując spawarkę, możemy kierować się również renomą producenta. Pamiętajmy jednak, że model sygnowany logiem znanej marki zawsze będzie droższy niż produkt mniej znanej firmy. Warto zatem zwracać uwagę przede wszystkim na parametry techniczne.

Zakup spawarki, która będzie odpowiadała potrzebom spawacza-amatora, nie jest aż tak bardzo trudny. W pierwszej kolejności musimy się bowiem zastanowić nad tym, jaki rodzaj urządzenia będzie dla nas optymalny, a potem przeanalizować parametry techniczne wariantu i wybrać to urządzenie, które oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości.

Previous Nie tylko smartfon
Next Zlikwidowano magazyn, przejęta amfetamina

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Gastrobiznes w Warszawie? Dlaczego nie!

Można powiedzieć, że jedzenie zawsze będzie miało wzięcie. Wpisuje się ono w naturalne podstawowe ludzkie potrzeby. Szczególnie teraz, gdy jest moda na świadome odżywianie się, odkrywanie kuchni świata czy tzw.

Strefa Biznesu 0 Comments

Mazowsze przeznaczy 4 mld zł unijnego wsparcia na projekty smart city

Polskie miasta chcą być inteligentne tak jak te w Europie Zachodniej, dlatego nadrabiają zaległości. Na Mazowszu idee smart city najlepiej wdrażają Warszawa i Płock. Inwestycje finansowane z unijnego budżetu to m.in. zmiany w transporcie

Strefa Biznesu 0 Comments

Zainteresowanie inwestorów Warszawą rośnie

Zainteresowanie inwestorów stolicą jest coraz większe. Władze miasta prowadzą rozmowy z firmami, które chcą wejść na warszawski rynek. Nowe miejsca pracy mogą powstać w usługach, finansach, ale także w nowych technologiach. Rocznie w Warszawie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!