Smog Alert w Warszawie! Użyj jonów ujemnych dla czystego powietrza w Twoim domu

Smog Alert w Warszawie! Użyj jonów ujemnych dla czystego powietrza w Twoim domu

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu powietrza i jego szkodliwym działaniu na zdrowie człowieka. Smog jest problemem nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Długotrwałe wdychanie pyłów zawieszonych doprowadza do chorób układu oddechowego i alergii. Duży wpływ na neutralizację smogu mają jony ujemne, które powstają w naturalnym środowisku lub są wytwarzane przez jonizatory.

W naszych czasach smog stał się tematem wszechobecnym. Słyszymy o nim w telewizji, radio, a także w Internecie. Niestety, problem ze smogiem się pogłębia, ponieważ wciąż nie znaleziono skutecznego sposobu, jak walczyć ze szkodliwymi pyłami w skali globalnej. Norma jakości powietrza określona przez Parlament Europejski i Radę Europy została ustalona na 40 µg/m3 jako średnioroczny poziom dopuszczalny dla stężenia pyłów PM10. Jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce jest również Warszawa.

Smog i jego szkodliwość dla człowieka

Nazwa smog pochodzi od dwóch wyrazów anglojęzycznych: smoke (dym) oraz fog (mgła). Połączenie tych dwóch zwrotów dokładnie definiuje istotę problemu zanieczyszczenia powietrza, na które wpływają skażenia wyprodukowane przez ludzi, mgła jako zjawisko atmosferyczne, a także cisza atmosferyczna, czyli bezwietrzna pogoda. W ten sposób powstaje mgła zanieczyszczeń zawieszona na poziomie atmosfery, którą oddycha człowiek.

Smog jest widoczny gołym okiem, zwłaszcza z dużej odległości. Powietrze przestaje być wtedy przejrzyste, a człowiek odczuwa problemy z oddychaniem. W Polsce głównym źródłem zanieczyszczeń jest ciepłownictwo, a konkretnie niewłaściwe ogrzewanie domów. Dodatkowo na czystość powietrza wpływ ma przemysł i transport drogowy.

Za występowanie smogu – pyłu zawieszonego PM10 – odpowiada niska emisja. Czynnik ten stanowi aż 46% źródeł emisji pyłu. Przemysł przyczynia się do powstania smogu w 20%, rolnictwo – w 12%, transport drogowy – w 8%, a energetyka – w 7%. Natomiast rakotwórczy benzo[a]piren jest emitowany w 84% na skutek ogrzewania domów i spalania drewna, odpadów oraz węgla. Przemysł odpowiada tylko za 10% wytwarzania benzo[a]pirenu.

Zanieczyszczenie powietrza jest zagrożeniem dla zdrowia każdego człowieka, a zwłaszcza dla dzieci. Pył zawieszony PM10, obecny w smogu, wpływa negatywnie na górne drogi oddechowe, a także płuca i oskrzela. Skażenia w atmosferze zaburzają rozwój płodu, a do tego są odpowiedzialne za wystąpienie ADHD oraz skłonność do depresji i inne choroby cywilizacyjne. Smog wywołuje choroby układu krwionośnego, układu nerwowego, a także przyczynia się do większej umieralności w społeczeństwie.

Smog a jony ujemne

Jony ujemne, zwane anionami, to atomy obdarzone ładunkiem ujemnym. Powstają poprzez włączenie do atomu jednego lub więcej elektronów. Natomiast kationy to jony dodatnie, które utraciwszy jeden lub więcej elektronów, przejęły dodatni ładunek swojego jądra, stając się atomami naładowanymi dodatnio.

Powietrze, w którego składzie jest dużo jonów dodatnich, wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka. Może on odczuwać bóle głowy, pogorszenia nastroju. Natomiast, gdy w powietrzu zachowana jest równowaga kationów i anionów, wtedy czujemy się zrelaksowani, a nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Niedostateczna ilość jonów ujemnych w powietrzu może być przyczyną zaburzeń rytmu serca i innych dolegliwości. Najwięcej jonów ujemnych pojawia się w środowisku naturalnym, np. w górach, po burzy lub nad morzem. Wtedy czujemy, że powietrze jest czyste i rześkie. Aniony wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie, a do tego neutralizują szkodliwe związki w powietrzu, czyli smog. Dodatnie jony przyciągają kurz, bakterie, wirusy, roztocza oraz zarodniki pleśni i grzybów. Jony ujemne, po zetknięciu z jonami dodatnimi, neutralizują się, przez co kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia opadają na podłogę. Proces ten nazywa się jonizacja powietrza.

Jonizacja – domowa neutralizacja smogu

Jonizacja powietrza w mieszkaniu to sposób na pozbycie się zanieczyszczeń powietrza związanych ze smogiem. Wygodnym i szybkim sposobem na zmniejszenie ilości pyłów zawieszonych jest jonizator powietrza z filtrem. Przykładem jest model Ion System. Takie urządzenie charakteryzuje się dużo większą wydajnością niż standardowy jonizator. Wszystko dlatego, że w Ion System zastosowano technologię węglową oczyszczania powietrza z filtrem, który nie wymaga wymiany. W tym przypadku wystarczy jego regularne czyszczenie.

Powietrze generowane przez jonizator powietrza jest czyste, uwolnione od zanieczyszczeń, pyłów i kurzu. Natomiast zneutralizowane cząsteczki nie opadają na niższe powierzchnie, tylko są wychwytywane przez płytkę węglową.

Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na zdrowie człowieka, dlatego warto dbać o czystość tego powietrza nie tylko na zewnątrz, ale również we wnętrzach, gdzie mieszkamy czy pracujemy. Aby skutecznie walczyć ze smogiem w miejscach zamkniętych, warto zadbać o obecność roślin w otoczeniu, a także o jonizację powietrza. Dzięki takim urządzeniom jak jonizator powietrza z filtrem Ion System to łatwe.

Previous Pozbywanie się rdzy z karoserii
Next Smartfony LG serii V10

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Areszt za próbę wyłudzenia kredytu

Policjanci ze śródmiejskiego wydziału wywiadowczo-patrolowego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie wyłudzenia pożyczki w wysokości blisko ćwierć miliona złotych. Artur P. posłużył się w tym celu podrobionymi dokumentami, między innymi dowodem

Wiadomości 0 Comments

Propozycje prezentowe dla prawdziwego czyściocha

Co kupić osobie, która znana jest z nadzwyczajnej troski o higienę osobistą i jest miłośnikiem gadżetów elektronicznych? Najlepiej jakieś zaawansowane technologicznie urządzenie, które obdarowanemu pozwoli podnieść i tak już wysoko

Wiadomości 1Comments

Zatrzymana na gorącym uczynku przestępstwa

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali kobietę podejrzaną o kradzieże kieszonkowe. Obywatelka Bułgarii wpadła w jednym z centrów handlowych, kradnąc portfel turyście. Funkcjonariusze prowadzący tę sprawę podejrzewali, że 27-latka może mieć także

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź