Na czym polega usuwanie włókniaków?

Na czym polega usuwanie włókniaków?

Włókniaki to łagodne zmiany skórne, które nie są groźne z perspektywy zagrożenia zdrowia i życia, dlatego ich usuwanie ogranicza się zwykle do kwestii czysto estetycznych. Istnieje kilka rodzajów zabiegów dermatologicznych, które pozwolą nam skutecznie pozbyć się włókniaków. Przed ich wykonaniem warto jednak skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi, że na pewno mamy do czynienia z tego typu zmianami. 

Włókniaki – co to jest?

Włókniaki określane są w medycynie jako niezłośliwe zmiany nowotworowe, które pojawiają się różnych miejscach na całym ciele. W zależności od przypadku mogą one przybierać formę niewielkich guziczków, grudek lub fragmentów skóry w kształcie przecinka. W zależności od przypadku przybierają kolor skóry, mogą jednak cechować się charakterystyczną brunatną barwą. Włókniaki to niegroźne zmiany, które nie bolą, nie swędzą i nie sączy się z nich żaden płyn. Skłonność do ich powstawania jest dziedziczna, z czasem pojawia się ich coraz więcej, ponadto po usunięciu mają tendencje do powracania. Warto o tym pamiętać przed decyzją o usunięciu ich.

Metody usuwania włókniaków

Usuwanie włókniaków możliwe jest za pomocą kilku rodzajów zabiegów proponowanych przez współczesną medycynę estetyczną. Może być ono przeprowadzone za pomocą takich metod jak:

  • elektroterapia
  • krioterapia
  • laseroterapia

Która z tych metod jest najbardziej skuteczna? Wszystko zależy od naszych indywidualnych przekonań, jednak musimy mieć świadomość, że usunięte na każdy sposób włókniaki prędzej czy później powrócą.

Elektroterapia polega na usuwaniu zmian skórnych z wykorzystaniem prądu. Jest to sprawdzona i bardzo bezpieczna metoda, która w przypadku większych włókniaków prowadzona jest za pomocą znieczulenia miejscowego. Ma ona jednak swoje ograniczenia. Nie mogą korzystać z niej kobiety w ciąży, osoby posiadające elektryczny rozrusznik serca oraz ludzie chorujący na cukrzycę.

Usuwanie włókniaków możliwe jest również za pomocą krioterapii. Jest to metoda, która wykorzystuje ciekły azot. Zmiany skórne są nim zamrażane i w wyniku tego odpadają. Metoda ta jest obecnie rzadko używana ze względu na to, że czasami zostawia po sobie blizny.

Najpopularniejszą metodą usuwania włókniaków jest laseroterapia. Podczas jej trwania dermatolog wypala zmianę skórną za pomocą wiązki światła o bardzo wysokiej temperaturze. Jest to bardzo skuteczny zabieg, którego dodatkową zaletą jest nieinwazyjność i bezbolesność. Po włókniaku pozostaje jedynie niewielki strupek, który odpada w przeciągu dwóch tygodni. Nie musimy się jednak martwić o żadne pozostałe po zabiegu blizny. Pamiętajmy jednak, że istnieje wiele przeciwwskazań do zabiegów z użyciem lasera. Wśród nich znajdują się różnego rodzaju choroby skórne, przyjmowanie niektórych leków oraz podrażnienia.

Jak widać istnieje wiele metod na usuwanie włókniaków. Przed skorzystaniem z jednej z nich należy pamiętać, że są to zmiany, które lubią powracać, a skłonność do nich jest dziedziczna. Musimy także mieć pewność, że dana zmiana faktycznie jest włókniakiem.

Previous Urządzenia wielofunkcyjne: dlaczego warto?
Next Historia konopi indyjskiej

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

POLICJANCI APELUJĄ – JEST ŚLISKO, KIEROWCO BĄDŹ OSTROŻNY I ROZWAŻNY!

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i ostrożność. Okres zimowy to czas, kiedy na drogach jest niebezpiecznie i ślisko, intensywne opady śniegu mogą zaskoczyć kierowcę w każdej

Wiadomości 0 Comments

Masz niepotrzebną makulaturę? Na tym można zarobić

Stare pudełka, tektury, gazety, masa wydruków – brzmi znajomo? W wielu domach można znaleźć dosłownie tony makulatury, z którą nie do końca wiadomo, co zrobić. Z jednej strony najlepiej byłoby

Wiadomości 0 Comments

Poszukiwany listem gończym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym zatrzymany

Policjanci z zespołu ds. poszukiwań z Woli zatrzymali 41-letniego mężczyznę, który był poszukiwany listem gończym wydanym przez Sąd Okręgowy w Warszawie w celu odbycia kary więzienia za udział w zorganizowanej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź