Masz niepotrzebną makulaturę? Na tym można zarobić

Masz niepotrzebną makulaturę? Na tym można zarobić

Stare pudełka, tektury, gazety, masa wydruków – brzmi znajomo? W wielu domach można znaleźć dosłownie tony makulatury, z którą nie do końca wiadomo, co zrobić. Z jednej strony najlepiej byłoby to wszystko wrzucić do przeznaczonego do tego kontenera, jednak z drugiej strony, jeżeli cała ta makulatura jest czysta oraz schludnie poukładana, możemy na niej całkiem przyzwoicie zarobić. W większości miast działają skupy makulatury, które chętnie pomogą nam pozbyć się starych papierów i kartonów, i to od razu hurtem!

Co roku zużywamy około 50 kg papieru

Co roku każdy z nas zużywa około 50 kg papieru. Zważywszy na to, ile waży pojedyncza kartka, to naprawdę dużo! Oczywiście te liczby niewiele nam powiedzą, dlatego chcielibyśmy posłużyć się bardziej obrazowym przykładem. Wyobraźmy sobie, że z jednego piętnastoletniego drzewa można pozyskać około 700 papierowych toreb na zakupy.

Dobrze prosperujący, duży supermarket pozbyłby się ich w ciągu godziny! Załóżmy, że przeciętny sklep jest otwarty przez 12 godzin. Oznacza to, że przez cały dzień wyda około 8400 toreb (oczywiście ta liczba jest bardzo umowna, bo prawdopodobnie niektórzy klienci wybiorą reklamówki plastikowe, a inni z kolei wezmą więcej niż jedną torbę papierową), czyli jakieś 12 drzew, które musiały rosnąć ponad dekadę. W trakcie jednego miesiąca, a nawet tygodnia na wyrób toreb z łatwością można zużyć cały las.

Brzmi przerażająco, prawda? Na szczęście papier jest surowcem nadającym się do ponownego przetworzenia, co oznacza, że pozbywając się starej makulatury możemy nie tylko zarobić, ale także pomóc planecie.

Papier, który może zostać poddany recyklingowi

Każda osoba interesująca się segregacją odpadów doskonale wie, że niestety nie każdy surowiec nadaje się do ponownego użycia. Jaki więc papier może zostać poddany recyklingowi? Przede wszystkim – czysty. W skupie ogromne znaczenie ma jakość papieru. Dlatego z pewnością nie możemy zawozić do niego kartek poplamionych kawą, zużytych chusteczek czy ręczników. Co więcej, taki mocno zużyty papier nie powinien nawet znaleźć się w niebieskim pojemniku – jego miejsce jest w odpadach zmieszanych. Pamiętajmy, że struktura papieru sprawia, że z łatwością chłonie on wilgoć, a rozpadający się papier niestety nie nadaje się do przetworzenia. Jedna mokra chusteczka może zepsuć całe opakowanie dobrej jakości papieru czy kartonów!

Podobnie wygląda sprawa w przypadku wszelkiego rodzaju kartoników czy pudełek po produktach spożywczych. Przykładowo karton po mleku, w którego środku znajduje się folia aluminiowa, powinien trafić do pojemnika na metale, a pudełko lakierowane lub błyszcząca ulotka – do pojemnika na tworzywa sztuczne. Śliski papier foliowany także wyrzucamy razem z plastikiem. Skupy nie przyjmują także tapet, kalek, papieru termicznego, artykułów higienicznych (miejsce zużytych podpasek i pieluch jest w pojemniku na odpady zmieszane!), papieru lakierowanego i foliowanego, a także wspomnianych wcześniej opakowań wielomateriałowych.

Zatem jaki papier możemy zawieźć do skupu? Z pewnością wiele osób ucieszy informacja, że skup z chęcią przyjmie od nas ścinki drukarskie, czyste papierowe worki i jednomateriałowe opakowania, oprócz tego ulotki, katalogi, papierowe gazety, zeszyty i książki. Zeszyty i książki możemy wcześniej pozbawić okładek, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy materiały, z których zostały wykonane spełniają wymagania skupu.

Ceny skupu makulatury są wysokie

Ceny skupu makulatury zależeć będą oczywiście od wielu różnych czynników, można jednak uznać, że są wyjątkowo korzystne. Co wpływa na cenę papieru? Oczywiście jego rodzaj. Przykładowo za kilogram tektury, w zależności od skupu, otrzymamy od 0,15 do 0,20 gr, a za makulaturę – około 30 gr. Za tekturę falistą możemy dostać nawet 0,50 gr za kilogram!

Ceny makulatury w skupie zależą nie tylko od jej jakości i rodzaju, ale również od ilości. W tym przypadku im więcej, tym lepiej. Warto przy tym pamiętać, że ceny za poszczególne surowce będą się różnić w zależności na przykład od miasta oraz samego skupu, dlatego przed sprzedażą makulatury warto przeprowadzić mały research i sprawdzić, w którym miejscu otrzymamy najkorzystniejszą stawkę. W każdym razie na sprzedaży papieru możemy zarobić nawet kilkaset złotych!

Recykling papieru jest ekologiczny!

Kwestie finansowe to jednak nie wszystko. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, recykling papieru jest również dobry dla środowiska naturalnego. Już 100 kg odzyskanego papieru może uratować około 17 drzew, pomóc zaoszczędzić 1438 litrów paliwa, 4000 kilowatów energii i 26500 litrów wody! Nie wspominając już o tym, że uratowane drzewa przetworzą 113 kg dwutlenku węgla i dostarczą nam ożywczego cienia. Pamiętajmy, że klimat zmienia się błyskawicznie, dlatego warto korzystać z różnych sposobów, które mogą pomóc Matce Naturze. Zwłaszcza że na niektórych z nich, jak na przykład na sprzedaży makulatury, możemy dodatkowo zarobić!

Previous Jaki prezent dla prawdziwego czyściocha
Next Dieta odchudzająca - Oczekiwania i rzeczywistość

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Usłyszał zarzuty, a rzeczy z włamania wróciły do właściciela

Karany w przeszłości Jarosław Sz. został zatrzymany przez wilanowskich kryminalnych jako podejrzany o włamania do piwnic. Jak ustalili policjanci, w lutym br. mężczyzna przeciął skobel zabezpieczający w drzwiach do piwnicy

Wiadomości 0 Comments

Laminowanie dokumentów

Praktycznie każdy z nas gromadzi wokoło siebie wiele różnorakich dokumentów, z których na co dzień korzystamy, albo które musimy trzymać przez kilka lat, ze względu na różnorakie prawne i podatkowe

Wiadomości 0 Comments

Bił pracowników sklepu, bo chcieli go powstrzymać przed kradzieżą

34-latek został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące za kradzież rozbójniczą. Mokotowscy wywiadowcy zatrzymali Adam S., który wchodził do sklepów, pakował koszyk do pełna i wychodził nie płacąc. Kiedy pracownicy próbowali

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź