Klasyczne auto – kilka porad dla kupujących

Klasyczne auto – kilka porad dla kupujących

Jesteś fanem starej motoryzacji? A może chcesz sprawić sobie klasyczne auto? Dowiedz się, jakie formalności w związku z tym musisz dokonać, aby stać się właścicielem takiego pojazdu i móc poruszać się nim po drogach.

Prawo o ruchu drogowym z 1997 r. to ustawa, która wprowadziła w Polsce pojęcie pojazdu zabytkowego. Zgodnie z przepisami jest to takie auto, które zostało wpisane do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Może to być także pojazd odnotowany w inwentarzu muzealiów. W Polsce samochody takie są coraz popularniejsze – można spotkać wielu kierowców, którzy na jednej posesji mają auto nowoczesne i zabytkowe.

Jakie auto jest zabytkiem ?

Aby auto zostało wpisane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków do ewidencji, musi mieć co najmniej 25 lat. Od 15 lat model taki nie może być już produkowany; musi też składać się przynajmniej w 75% z oryginalnych części. Pojazd, który jest młodszy, również może trafić do rejestru zabytków, ale pod warunkiem, że stanowi egzemplarz unikalny, który charakteryzuje się przynajmniej jedną z tych cech: posiada oryginalne rozwiązanie konstrukcyjne, dokumentuje znaczące etapy rozwoju techniki motoryzacyjnej, jest związany z istotnymi wydarzeniami historycznymi, użytkowany był przez osoby powszechnie uznane za wyjątkowo ważne lub ma związek z ważnymi osiągnięciami sportowymi. Poza tym zabytkiem może zostać również auto, które cechuje się oryginalnym wykonaniem lub zostało odrestaurowane albo wiernie odtworzone, zgodnie z technologią z okresu jego produkcji.

Biała karta

Po zakupie takiego auta zakłada się tzw. „białą kartę”, czyli dokument, który wypełnia właściciel pojazdu lub rzeczoznawca samochodowy, najlepiej rekomendowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opisuje się w nim najważniejsze dane pojazdu takie jak markę i model. Przykładowo do 12.12.2017 r. takie karty w ewidencji ruchomych zabytków techniki, prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego, założono dla 6608 pojazdów (źródło: https://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/Ewidencja_zabytkow/). O tym, czy pojazd trafi do ewidencji pojazdów zabytkowych, decyzję podejmuje konserwator zabytków. Mając takową zgodę, można już udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów. Jeśli samochód okaże się sprawny, to diagnosta wydaje bezterminowe zaświadczenie, że dopuszcza auto do ruchu. Od tego momentu można je już zarejestrować na żółtych tablicach (najpierw czasowo, potem na stałe).

Trzeba też wziąć pod uwagę kwestię ubezpieczenia, czyli znaleźć np. taką firmę jak Lancaster Insurance, która specjalizuje się w polisach ubezpieczeniowych dla pojazdów zabytkowych – Classic Car Insurance. W tym przypadku nie obowiązują bowiem standardowe warunki. Można starać się nie tylko o zniżki, ale i o krótszy, dopasowany stricte do okresu użytkowania termin obowiązywania ubezpieczenia. Więcej informacji można znaleźć pod adresem https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Previous POLICJANCI W CAŁYM KRAJU DBAJĄ O BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 26. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Next ZARZUTY ZA OSZUSTWA KREDYTOWE

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Miasto planuje rozbudowę węzłów komunikacyjnych i linii tramwajowych

Zgodnie z harmonogramem, w 2019 roku mają być gotowe dwa kolejne odcinki II linii warszawskiego metra. Po trzy stacje na Woli i Targówku powstaną łącznym kosztem 2,2 mld zł. Stołeczny Ratusz pracuje obecnie

Motoryzacja 0 Comments

Ubezpieczenie samochodów w branży motoryzacyjnej

Jeśli twoja praca związana jest z samochodami, potrzebujesz polisy dostosowanej do określonych potrzeb. Tymczasem zakres standardowych ubezpieczeń często okazuje się zbyt wąski, by sprostać twoim oczekiwaniom. Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie

Motoryzacja 0 Comments

Kierowcy ciężarówek coraz rzadziej uczestnikami wypadków

W ubiegłym roku ciężarówki brały udział w 3377 wypadkach drogowych na polskich drogach. W 2006 roku tego typu zdarzeń był ponad 7,6 tys. – wynika z raportu opracowanego na potrzeby akcji „Profesjonalni

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!