Historia konopi indyjskiej

Historia konopi indyjskiej

Historia konopi indyjskiej zaczyna się w czasach, kiedy jeszcze przechowywanie danych historycznych nie szło nam najlepiej i nasza cywilizacja oparta była głównie o przekazy ustne. Z tego powodu początki konopi indyjskiej są mocno zamglone i trudno jest powiedzieć nawet, skąd na pewno się wywodzi. Dzisiaj najpopularniejsza opinia mówi, że jest to roślina, która początkowo była wykorzystywana jako jeden z podstawowych elementów diety w Chinach około 5000 lat przed naszą erą. Kolejne lata były okresem ekspansji, dywersyfikacji, ale też demonizacji konopi.

Znaczenie konopi indyjskiej

Jak wiadomo, konopie indyjskie posiadają bardzo wiele zastosowań. Są rośliną posiadającą bardzo dużo białka, znakomicie nadają się na potrzeby przemysłu włókienniczego, można wytwarzać z nich papier, a w dodatku są ciekawa alternatywą dla węgla w piecach wytwarzających energię. Jednym z pierwszych zastosowań konopi indyjskiej była też medycyna. Co ciekawe, właściwości odurzające oferowane przez składnik THC to marginalna kwestia, ponieważ jego typowa zawartość w roślinie jest zbyt mała, by coś zauważyć.

Sprawdź: Odmiany konopi indyjskiej – sprawdź >>>

Dopiero odpowiednie warunki uprawy sprawiają, że zwartość THC rośnie kilkudziesięciokrotnie i pojawia się znana wszystkim marihuana.Wczesna ekspansja    Konopie indyjskie swoje naturalne źródło znajdują na terenach dzisiejszych Chin i Mongolii. Z Chin zaczęły początkowo wędrować na południe i jeszcze przed naszą erą dotarły do większości Azji Południowej oraz do Indochin. Następnie stały się elementem handlu w basenie Oceanu Indyjskiego, skąd dopiero poprzez szlaki handlowe docierały do świata arabskiego i w rejon Morza Śródziemnego.

Pierwsze rozpowszechnienie się konopi indyjskiej w Europie miało miejsce jeszcze w czasach antycznych, ale roślina ta nie przyjęła się zbyt dobrze. Potem ponownie zawitała na nasz kontynent w połowie średniowiecza i zrobiła już niemałą furorę, stając się ważnym elementem przemysłu tekstylnego. Do Nowego Świata trafiła razem z odkryciami geograficznymi, chociaż długo nie miała tam większego znaczenia. W Europie też była coraz mocniej wypierana  przez bawełnę.

Historia współczesna

Najważniejsza jest dla nas dzisiaj historia współczesna, w której doszło do demonizacji marihuany. Stało się to na przełomie XIX i XX wieku rękami amerykańskich purytanów, za którymi stały grupy związane z plantatorami bawełny. Jeszcze kilka dekad wcześniej plantatorzy mieli obowiązek obsiewania części swoich pól niezwykle ważnymi dla przemysłu konopiami, ale już w 2. dekadzie XX wieku pojawił się zakaz korzystania z konopi, który trafił także do Europy.

W połowie XX wieku zaczęliśmy odrywać konopie indyjskie na nowo jako tak zwany narkotyk rekreacyjny, w zasadzie nie posiadający skutków ubocznych, jak również jako lek na wiele schorzeń. Wreszcie odrzucamy już bajkę o zabójczej marihuanie i zaczynamy na poważnie eksplorować możliwości, jakie substancje zawarte w konopiach są nam w stanie zaoferować. Coraz więcej krajów po prostu legalizuje też korzystanie rekreacyjne lub przynajmniej dopuszcza medyczne wykorzystanie konopi.

Previous Na czym polega usuwanie włókniaków?
Next Dlaczego warto zdać Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Warszawie?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Odpowie za kradzież z włamaniem

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu w ramach realizacji spraw kradzieży z włamaniem do samochodu zatrzymali 34-letniego Sławomira L. Mężczyzna najprawdopodobniej włamał się do kia na terenie

Wiadomości 0 Comments

Areszt za napad na lombard

Policjanci ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu trafnie wytypowali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie rozboju. Spostrzegawczość jednego z funkcjonariuszy tego wydziału pracującego nad sprawą i jego

Wiadomości 0 Comments

Areszt za pobicie ze skutkiem śmiertelnym

Dyżurny komendy w Starych Babicach został powiadomiony przez zgłaszającego, że w domu swojego członka rodziny zastał mężczyznę, który nie daje oznak życia. Według domownika mężczyzna miał nagle upaść z łóżka

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź