Działalność Adama Mickiewicza w Paryżu. Ludzka twarz Wieszcza

Działalność Adama Mickiewicza w Paryżu. Ludzka twarz Wieszcza

24 grudnia 1840, wydawca dzieł poety, Eustachy Januszkiewicz, postanowił zorganizować przyjęcie wigilijno-imieninowe na cześć Adama Mickiewicza. Chciano również uczcić pierwszy jego wykład w Collège de France. Na spotkaniu zebrała się niemal cała śmietanka towarzyska ówczesnej polskiej emigracji. Bo któż by nie słyszał o wielkim Wieszczu?

Przybycie do Paryża

Tak więc przy Wigilijnym stole spotkali się ludzie niezłączeni więzami krwi, a tęsknotą za Ojczyzną. Wśród zgromadzonych były takie osobistości jak Franciszek Grzymała, Stefan Zan, Ludwik Plater, Stanisław Ropelewski, a także — wydawałoby się osoba nie bardzo pasująca do zbierającego się grona fanów Adama — Juliusz Słowacki. Wprawdzie Eustachy Januszkiewicz był wydawcą dzieł obu poetów, ale wiersze Adama wydawał z przyjemnością, a poematy Słowackiego… No cóż, Słowacki płacił, to Eustachy wydawał. Bogactwo Juliusza było również jednym z powodów, dla którego osoba młodego poety nie była mile widziana na salonach. Dodatkowo wygłoszona swego czasu opinia Wieszcza o wierszach jego konkurenta, również Słowackiemu nie pomagała. Niestety, choremu Chopinowi nie udało się dotrzeć na to spotkanie.

W notatkach zebranych wówczas gości, można znaleźć wspomnienia, z których wynika, że doszło wówczas do jednego z najwspanialszych pojedynków poetyckich. Prześcigając się w rymach, Juliusz oraz Adam, improwizowali wierszowane przemowy, popisując się przed zebranymi swoim kunsztem. Po wszystkim panowie podali sobie ręce i rozeszli się w obopólnej zgodzie.

Towiański

Adam Mickiewicz miał żonę Celinę. Ich pierwszym dzieckiem była Marysia. Po narodzinach Władzia, Mickiewiczowa miała pierwsze ataki choroby psychicznej, prawdopodobnie odziedziczonej po rodzinie. 24 maja 1840 rodzi się Helenka i Celina znów trafia pod opiekę lekarzy. Podczas drugiego pobytu Celiny w zakładzie psychiatrycznym, w życiu Mickiewiczów pojawił się Andrzej Towiański, samozwańczy prorok. Zażądał widzenia z żoną Wieszcza i ku zaskoczeniu wszystkich, uzdrowił ją z ataków. Jak? Relacje różnią się, ale od tej pory wydawało się, że życie rodziny będzie stabilne. Adam miał dobrą pracę, w rodzinie pojawiło się kolejne dziecko — Aleksander. A ich opiekunką zostaje Ksawera Deybel, która… w krótkim czasie zostaje kochanką Wieszcza.

Wdzięczność Adama za uzdrowienie żony powoduje, że Wieszcz całkowicie się zatraca w tworzeniu Dzieła Słowa Bożego. Stowarzyszenie, które miało wspierać dążenia do niepodległej Polski, szybko staje się sektą. Adam udziela ślubów, rozdaje i zabiera przywileje członkom Bractwa. Przyjaciele odsuwają się od niego, zmęczeni indoktrynacją Wieszcza. Zajęty pracą oraz działalnością „duchową” odsuwa się coraz bardziej od dzieci i rodziny, a Ksawera zachodzi w ciążę z poetą.

Depresja?

17 października 1849 umiera Chopin, a jego pogrzeb jest manifestacją polskości.  Adam wraz z  innymi bierze udział w uroczystościach. Jest załamany śmiercią przyjaciela. Niedługo potem umiera Słowacki oraz  Celina. Ksawera, którą kochał, wyszła za „jakiegoś Francuza”, jak w myślach nazywał Jeana-Isidore’a Edmonda Mainarda.

Wieszcz w tym okresie wiele swoich rękopisów spalił, uznając je za słabe i marne. Czuł się bardzo samotny i opuszczony. Ruszył znów by walczyć, ale nagła śmierć pokrzyżowała te plany.

Informacje na podstawie: https://polonika.pl/?url=abc-dziedzictwa/indeks-osob/adam-mickiewicz

Previous Wybór między drukowaniem na papierze niepowlekanym lub powlekanym
Next Zalety kosiarek samojezdnych

Może to Ci się spodoba

Kultura 0 Comments

ZUS i Uniwersytet Warszawski planują nowy kierunek studiów dotyczący ubezpieczeń społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Uniwersytet Warszawski rozpoczynają współpracę. W jej ramach instytucje będą mogły dzielić się wiedzą między sobą. Uczelnia uruchomi kursy i studia podyplomowe dla pracowników ZUS. Planowane jest też uruchomienie kierunku

Kultura 0 Comments

Warszawa zachęca turystów i mieszkańców do korzystania z aplikacji

Warszawa postanowiła wykorzystać do promocji miasta najnowsze technologie. Stawia na aplikacje mobilne, które wykorzystują wirtualną rzeczywistość jako formę poznawania miasta i jego historii. Ostatnio powstała aplikacja wirtualnej rzeczywistości #HoryzontHistorii. Miasto proponuje

Kultura 0 Comments

ZUS rozwija współpracę z uczelniami wyższymi

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Politechnika Warszawska podpisały umowę o współpracy, która ma na celu wspieranie projektów budujących nowoczesne społeczeństwo informacyjne. W ramach porozumienia studenci politechniki będą mogli odbywać staże i praktyki w ZUS, który

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź