Czym jest psychoterapia uzależnień?

Czym jest psychoterapia uzależnień?

Wyrzucenie z nałogu narkotyków na receptę, narkotyków ulicznych lub alkoholu – lub innego uzależnienia – jest dużym osiągnięciem. Masz z czego być dumny, ale masz jeszcze trochę pracy przed sobą. Detox to dopiero początek długiego procesu, dzięki któremu nauczysz się radzić sobie z apetytem na narkotyki i uniknąć nawrotu choroby.

Poznaj stronę terapeuty: jacekswist.pl

Doradztwo jest podstawą leczenia uzależnień dla wielu osób. Terapia poznawczo-behawioralna, poradnictwo rodzinne i inne rodzaje terapii mogą pomóc w utrzymaniu czystości. Psychoterapia może również leczyć inne schorzenia psychiczne, które często odgrywają rolę w nadużywaniu substancji.

Dlaczego potrzebujesz porady

Uzależnienie to coś więcej niż fizyczne uzależnienie od narkotyków czy alkoholu. Nawet po detoksykacji, kiedy organizm nie jest już uzależniony, istnieje duże ryzyko nawrotu choroby. Niektóre czynniki psychologiczne i społeczne mogą być silnymi czynnikami wyzwalającymi, które prowadzą do nawrotu:

  • Stres, zwłaszcza nagły stres życiowy
  • Kierunki w środowisku, jak wizyta w sąsiedztwie
  • Portale społecznościowe, jak np. spędzanie czasu z przyjaciółmi, którzy nadal używają

Te rzeczy mogą stworzyć silną, ciągłą chęć do ponownego użycia. Doradztwo pomaga uciec od zachcianek i nauczyć się radzić sobie z tym, co życie rzuca na ciebie bez narkotyków i alkoholu.

Kilka terapii doradczych leczy nadużywanie substancji. Nie wiadomo, aby jedna metoda była lepsza od drugiej. Podobnie, żadne podejście nie sprawdza się w przypadku wszystkich uzależnionych od opiatów. Właściwy plan leczenia będzie dostosowany do Twojego uzależnienia i indywidualnych potrzeb.

Terapia indywidualna vs. grupowa

Podczas gdy jakakolwiek terapia doradcza w zakresie leczenia nadużywania narkotyków jest lepsza niż żadna, terapia grupowa jest generalnie lepsza od terapii indywidualnej. W przypadku terapii grupowej istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz miał do czynienia zarówno z wyzwaniem, jak i wsparciem ze strony rówieśników, którzy również przechodzą rehabilitację narkotykową.

Dwunastostopniowe programy, takie jak Narkotyki czy Anonimowi Alkoholicy, są również grupami wsparcia rówieśników. Mogą one być użyteczną częścią Twojego programu naprawczego. Ale pamiętaj, że nie są one prowadzone przez wyszkolonego psychoterapeutę, a więc nie są tym samym co terapia grupowa.

Terapia indywidualna może pomóc w przypadku depresji, zaburzenia dwubiegunowego lub innego znaczącego stanu zdrowia psychicznego, który wymaga samodzielnego leczenia, oddzielnego od uzależnienia.

Leczenie ambulatoryjne vs. mieszkaniowe

Terapia mieszkaniowa oddziela cię od miejsca i rzeczy, które doprowadziły cię do zażywania narkotyków. Pójdziesz do specjalnej placówki na okres od tygodni do miesięcy. Tam nauczysz się nowych nawyków i umiejętności trzeźwego życia.

Chociaż takie podejście sprawdza się w krótkiej perspektywie czasowej, nie ma dowodów na to, że pomaga ono trzymać się z dala od narkotyków dłużej niż programy ambulatoryjne, w których uczestniczysz od kilku godzin do kilku godzin dziennie, podczas gdy mieszkasz gdzie indziej.

W rzeczywistości nawrót choroby może być bardziej prawdopodobny, jeśli z kontrolowanego, przebywającego w szpitalu środowiska powrócisz do swojego domu, gdzie łatwo jest zacząć używać ponownie. Również domowe programy leczenia nadużywania narkotyków są drogie. Mogą one kosztować dziesiątki tysięcy dolarów, a plany ubezpieczeniowe nie zawsze je pokrywają.

Programy leczenia ambulatoryjnego są zwykle stosowane w leczeniu narkomanii i nadużywania alkoholu.

Terapia Poznawczo-Behawioralna (Cognitive Behavioral Therapy)

Terapia poznawczo-behawioralna, czyli CBT, uczy jak rozpoznawać nastroje, myśli i sytuacje, które rozpalają pragnienia narkotykowe. Terapeuta uczy, jak unikać tych czynników wyzwalających. Nauczysz się zastępować negatywne myśli i uczucia zdrowymi, które pomogą Ci zachować czystość.

Umiejętności, których się nauczysz, mogą trwać całe życie, więc jest to potężna metoda leczenia. Ale nie wszyscy terapeuci są szkoleni w zakresie technik terapii poznawczo-behawioralnej.

Terapia zarządzania sytuacjami kryzysowymi

Ta metoda daje ci pozytywne bodźce do pozostania czystym. Powszechne są bony na towary i usługi, lub przywileje w bardziej sztywnych warunkach traktowania.

Wywiad motywacyjny

W tej metodzie terapeuci starają się zmotywować Cię i pomóc Ci utrzymać abstynencję od narkotyków lub alkoholu. Jeśli powodem jest miłość do rodziny lub powrót do pracy, kwestie te mogą stać się głównym tematem leczenia.

Pary i terapia rodzinna

Uzależnienie ma wpływ nie tylko na twoje życie; cała twoja rodzina zostaje przekształcona. Skuteczne leczenie wymaga silnych związków z rodziną i przyjaciółmi. Różne metody poradnictwa obejmują współmałżonka i innych członków rodziny.

Po co próbować terapii rodzinnej lub małżeńskiej?

  • Członkowie rodziny mogą być potężną siłą napędową do zmian w twoim życiu.
  • Włączenie ich może zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania na terapii.
  • Mogą oni zacząć leczyć szkody, jakie twój nałóg wyrządził w ich życiu.

Badania pokazują, że terapia rodzinna skutkuje niższym wskaźnikiem nawrotów choroby, większym szczęściem w rodzinie i pomaga dzieciom uzależnionych rodziców radzić sobie w ich sytuacji.

Previous Jak działają agencje rekrutacyjne?
Next Chirurgia – ginekologia plastyczna

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

DWUKROTNIE UDERZYŁ KOBIETĘ, KTÓRA SIEDZIAŁA W RESTAURACJI Z CÓRKĄ

Policjanci warszawskiego oddziału prewencji zatrzymali mężczyznę, który w jednej z mokotowskich restauracji dwukrotnie uderzył w twarz kobietę, która siedziała tam razem ze swoją 9-letnią córką. Usłyszał zarzut, a po czynnościach

Wiadomości 0 Comments

18 zarzutów w recydywie za włamanie do samochodów

Dzielnicowi rozpoznali na ulicy 40-latka podejrzanego o liczne kradzieże z włamaniem do pojazdów. Łupem było wszystko to co znajdowało się wewnątrz pojazdów. Mężczyzna usłyszał najpierw 11 zarzutów w warunkach recydywy,

Wiadomości 0 Comments

Mokotowscy kryminalni udaremnili wprowadzenie na rynek ponad 3 kg marihuany

Dzięki pracy operacyjnej mokotowskich kryminalnych zlikwidowano domowy magazyn narkotyków. Zatrzymany 32-latek posiadał w domu ponad 3 kg marihuany, płyn z którego można było wyprodukować około 10 kg amfetaminy, wagę elektroniczną,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź