Czym jest i czym się zajmuje pedodoncja?

Czym jest i czym się zajmuje pedodoncja?

Profilaktyką i leczeniem zębów u najmłodszych pacjentów zajmuje się dział stomatologii o nazwie pedodoncja. Dentyści, którzy wybrali specjalizację z tej właśnie dziedziny stomatologi, muszą mieć szczególne podejście do najmłodszych, bardzo trudnych pacjentów.

Dzieci o wiele częściej niż osoby dorosłe przejawiają strach przed dentystą, buntują się, gdy mają usiąść na fotelu, nie pozwalają, aby lekarz zajął się ich jamą ustną. Spora dawka cierpliwości, życzliwość i kreatywność w wymyślaniu kolejnych sposobów, aby zachęcić małego pacjenta do współpracy należą do cech bardzo pożądanych u każdego stomatologa specjalizującego się w pedodoncji. Pedodoncja powstała, gdyż zarówno zęby jak i jama ustna dzieci mocną różnią się od tych u osób dorosłych.

Na jakie zabiegi można liczyć?

Stomatolodzy dziecięcy zajmują się przede wszystkim zębami mlecznymi. Wbrew wielu potocznym opiniom, zęby mleczne również wymagają leczenia. Nie należy czekać, aż same wypadną. Tak zwane „mleczaki” znacznie szybciej ulegają chorobom niż zęby stałe. Są od nich znacznie cieńsze i mniej twarde. Rodzice powinni więc regularnie umawiać maluchy na wizyty kontrolne. Regularnie wykonywany przegląd pozwoli uniknąć próchnicy, która bardzo często rozwija się już u najmłodszych pacjentów. Do zabiegów, które wykonywane są przez pedodontę należą także:fluoryzacja. Aplikacja małej ilości fluoru to zabieg, który poprawia mineralizację szkliwa;lakowanie.

Bruzdy w zębach wypełniane są specjalnym preparatem, który zapobiega rozwojowi próchnicy. Stomatolog dziecięcy sprawdza również zgryz swoich małych pacjentów. U maluchów nieleczone wady zgryzu mogą doprowadzić do zaburzeń rozwoju aparatu mowy. Wizyta u stomatologa dziecięcego może mieć miejsce także wtedy, gdy na skutek upadku czy uderzenia dojdzie u dziecka do uszkodzenia zęba. Stomatolodzy dziecięcy zajmują się również ząbkowaniem i jego zaburzeniami.

Na pierwszą wizytę u pedodonty warto umówić się dość wcześnie, jeszcze zanim dziecko nabędzie złych skojarzeń. Z pierwszą wizytą rodzice nie powinni czekać do chwili, gdy zaczną maluchowi psuć się mleczne ząbki czy też do wystąpienia pierwszego problemu stomatologicznego.

Pierwsza wizyta to tak zwana wizyta adaptacyjna. W jej trakcie maluch ma okazję oswoić się z gabinetem i poznać swojego przyszłego lekarza. Na wizytę adaptacyjną do stomatologa dziecięcego możną umówić się, gdy dziecko skończy 2-3 lata. Pamiętajmy, że to  jednak dom jest miejscem, w którym zaczyna się nauka, jak należy dbać o zęby i dziąsła. Pozytywne nawyki, takie jak mycie zębów przynajmniej rano i wieczorem, to nawyk, który rodzice powinni wpajać dziecku już od najmłodszych lat. W sklepach dostępne są dzisiaj specjalne pasty i preparaty specjalnie przeznaczone dla dzieci. Są jadalne, rodzice nie muszą więc obawiać się negatywnych skutków, gdy dziecko połknie pastę do zębów. Głównym celem pedodoncji jest profilaktyka i leczenie zębów u dzieci. Wizyt u pedodonty nie należy odkładać, gdyż skutkuje to problemami z uzębieniem w dorosłym życiu.

Previous Chirurgia – ginekologia plastyczna
Next 10 najlepszych wskazówek dotyczących zatrudniania odpowiednich pracowników - zawsze na czas

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

5 skutecznych metod na wybielanie zębów

Wybielanie zębów w to szereg różnego rodzaju usług mających na celu poprawę uśmiechu i tym samym komfortu pacjenta. Dlaczego wybielanie zębów jest takie popularne? Wybielanie zębów jest obecnie jednym z

Life&Style 0 Comments

Jak skompletować wyprawkę dla dziecka?

Okres przed narodzinami dziecka to niezwykle emocjonalny czas pełły przygotowań, stresu a także nauki o rozwoju i wychowaniu dzieci. Na rodzicach spoczywa ogromna odpowiedzialność prawidłowego przygotowania się na narodziny malucha,

Life&Style 0 Comments

Wrocławska klinika pomaga chorym na stwardnienie rozsiane

Na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy funkcjonuje klinika, w której międzynarodowy zespół specjalistów prowadzi badania nad innowacyjnymi terapiami dla chorych na stwardnienie rozsiane. Dotychczasowe efekty działalności pokazują jednoznacznie, że z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź