Czym jest dziedzictwo narodowe?

Czym jest dziedzictwo narodowe?

Dziedzictwo narodowe to ogół osiągnięć materialnych i niematerialnych danego narodu, które wpływają na tworzenie jego unikalnej kultury. Stanowi ono zebrany dorobek przeszłych pokoleń Polaków, którzy przez wieki zaangażowani byli w budowę polskiej tożsamości narodowej, historii i szeroko rozumianej kultury.

Jest to podstawa duchowej i materialnej egzystencji narodu, daje mu podstawę do istnienia, ale też wskazuje na wartości, które wiodą w nim prym i jakie powinny być realizowane przez kolejne pokolenia. Zagadnienia związanymi z tymi kwestiami zajmuje się dzisiaj Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ochrona dziedzictwa narodowego

Ochrona spuścizny naszych przodków to priorytet i cel, który powinien przyświecać wszystkim Polakom, niezależnie od wieku, płci i poglądów. Przez ochronę dziedzictwa narodowego rozumiemy poszanowanie pamiątek narodowych, pozostałości po naszych przodkach oraz konserwację zabytków kultury.

Zabytki objęte ochroną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ujęte są na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To rozmaite obiekty, które cechuje szczególna dla społeczeństwa wartość kulturowa. Mogą być to historyczne kościoły, mieszczańskie kamienice, pozostałości murów miejskich, ratusze, świątynie oraz inne rodzaje budynków.

Umowa międzynarodowa zobowiązuje Polskę do stałego kontrolowania stanu zabytków oraz ich stałej konserwacji. Pozwala to na zachowanie światowego dziedzictwa kulturowego w nienagannym stanie oraz zachowanie zdobyczy cywilizacji dla przyszłych pokoleń.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego to organ nadrzędny, który nadzoruje pracę wielu organizacji kulturalnych, takich jak Instytut Adama Mickiewicza, Polski Instytut Sztuki Filmowej czy Instytut Polonika (https://polonika.pl/), który zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa narodowego za granica.

Konserwacja zabytków

Konserwacja zabytków to jedna z podstawowych form dbania o dziedzictwo narodowe.

Odpowiedzialni za to są wykwalifikowani konserwatorzy zrzeszeni w Wojewódzkich Urzędach Ochrony Zabytków. Zajmują się utrzymaniem i renowacją zabytków kultury. Praca każdego z nich to indywidualna misja, która pozwala na pielęgnowanie pamięci o zdarzeniach z przeszłości oraz naszych przodkach.

Konserwatorzy podejmują decyzję o renowacji zabytkowych budynków oraz innych obiektów. Jednak muszą być one własnością publiczną, żeby mogli podejmować w pełni autonomiczne działania.

Zabytki kultury mogą być własnością prywatną. Przy przeprowadzaniu jakichkolwiek renowacji czy remontów, właściciel musi konsultować się z konserwatorem zabytków. W innym razie nie ma mowy o samowolnych zmianach. Nieautoryzowana modernizacja jest równoznaczna z niszczeniem zabytków i grozi za to odpowiedzialność karna.

Dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki

Dziedzictwo narodowe nie powinno być postrzegane, jedynie jako zabytki architektury. W szerszym rozumieniu jest to zbiór wielu elementów, które określają tożsamość narodową oraz kulturę danego kraju.

Kulturowe dziedzictwo to także flaga, godło oraz hymn, czyli „Mazurek Dąbrowskiego”. Obowiązek ochrony tych narodowych atrybutów piastuje wspomniane wcześniej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dbałość o dobre imię polskiego narodu i ważnych dla niego symboli, to jedna z podstaw ochrony i  propagowania polskiej kultury.

Previous Ociepl swój dom ze składem budowlanym Elmas
Next Huawei Mate 20 lite - rozwój telefonów - idealne zdjęcia

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

ODBLASKUJ, CZYLI ŚWIEĆ PRZYKŁADEM

Mały lub duży, biały, żółty, a może zielony? Każdy sprawi, że będziesz lepiej widoczny na drodze. Każdy ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo. Mowa oczywiście o odblasku. Niezbędnym dodatku, który każdy

Wiadomości 0 Comments

ODNALEZIONO MEBLE Z ŁAZIENEK KRÓLEWSKICH W WARSZAWIE

Funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji wspólnie z przedstawicielami Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnaleźli i zabezpieczyli w Sopocie 4 krzesła, 2 fotele i stolik, które mogą

Wiadomości 0 Comments

Funkcjonariusze zabezpieczyli nielegalne papierosy

Prawie 500 paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy skarbowej, zabezpieczyli policjanci z Bielan. Specjaliści zwalczający przestępczość gospodarczą namierzyli obywatela Armenii na jednym z bazarów. 42-latek oferował swoim klientom

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź