Czym jest dziedzictwo narodowe?

Czym jest dziedzictwo narodowe?

Dziedzictwo narodowe to ogół osiągnięć materialnych i niematerialnych danego narodu, które wpływają na tworzenie jego unikalnej kultury. Stanowi ono zebrany dorobek przeszłych pokoleń Polaków, którzy przez wieki zaangażowani byli w budowę polskiej tożsamości narodowej, historii i szeroko rozumianej kultury.

Jest to podstawa duchowej i materialnej egzystencji narodu, daje mu podstawę do istnienia, ale też wskazuje na wartości, które wiodą w nim prym i jakie powinny być realizowane przez kolejne pokolenia. Zagadnienia związanymi z tymi kwestiami zajmuje się dzisiaj Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ochrona dziedzictwa narodowego

Ochrona spuścizny naszych przodków to priorytet i cel, który powinien przyświecać wszystkim Polakom, niezależnie od wieku, płci i poglądów. Przez ochronę dziedzictwa narodowego rozumiemy poszanowanie pamiątek narodowych, pozostałości po naszych przodkach oraz konserwację zabytków kultury.

Zabytki objęte ochroną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ujęte są na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To rozmaite obiekty, które cechuje szczególna dla społeczeństwa wartość kulturowa. Mogą być to historyczne kościoły, mieszczańskie kamienice, pozostałości murów miejskich, ratusze, świątynie oraz inne rodzaje budynków.

Umowa międzynarodowa zobowiązuje Polskę do stałego kontrolowania stanu zabytków oraz ich stałej konserwacji. Pozwala to na zachowanie światowego dziedzictwa kulturowego w nienagannym stanie oraz zachowanie zdobyczy cywilizacji dla przyszłych pokoleń.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego to organ nadrzędny, który nadzoruje pracę wielu organizacji kulturalnych, takich jak Instytut Adama Mickiewicza, Polski Instytut Sztuki Filmowej czy Instytut Polonika (https://polonika.pl/), który zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa narodowego za granica.

Konserwacja zabytków

Konserwacja zabytków to jedna z podstawowych form dbania o dziedzictwo narodowe.

Odpowiedzialni za to są wykwalifikowani konserwatorzy zrzeszeni w Wojewódzkich Urzędach Ochrony Zabytków. Zajmują się utrzymaniem i renowacją zabytków kultury. Praca każdego z nich to indywidualna misja, która pozwala na pielęgnowanie pamięci o zdarzeniach z przeszłości oraz naszych przodkach.

Konserwatorzy podejmują decyzję o renowacji zabytkowych budynków oraz innych obiektów. Jednak muszą być one własnością publiczną, żeby mogli podejmować w pełni autonomiczne działania.

Zabytki kultury mogą być własnością prywatną. Przy przeprowadzaniu jakichkolwiek renowacji czy remontów, właściciel musi konsultować się z konserwatorem zabytków. W innym razie nie ma mowy o samowolnych zmianach. Nieautoryzowana modernizacja jest równoznaczna z niszczeniem zabytków i grozi za to odpowiedzialność karna.

Dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki

Dziedzictwo narodowe nie powinno być postrzegane, jedynie jako zabytki architektury. W szerszym rozumieniu jest to zbiór wielu elementów, które określają tożsamość narodową oraz kulturę danego kraju.

Kulturowe dziedzictwo to także flaga, godło oraz hymn, czyli „Mazurek Dąbrowskiego”. Obowiązek ochrony tych narodowych atrybutów piastuje wspomniane wcześniej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dbałość o dobre imię polskiego narodu i ważnych dla niego symboli, to jedna z podstaw ochrony i  propagowania polskiej kultury.

Previous Ociepl swój dom ze składem budowlanym Elmas
Next Huawei Mate 20 lite - rozwój telefonów - idealne zdjęcia

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Nauczyciel okradał szkołę, w której pracował

Śródmiejscy kryminalni zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzieże. Jak ustalili policjanci Paweł M. pracował w szkole języków obcych, jako nauczyciel. Szybko jednak wyszło na jaw, że poza nauczaniem kradł przedmioty należące

Wiadomości 0 Comments

PREZENTACJA POLICYJNYCH RADIOWOZÓW I WYPOSAŻENIA TECHNIKÓW KRYMINALISTYKI PODCZAS FESTYNU Z OKAZJI „DNI POWIATU MIŃSKIEGO”

Udział mińskich policjantów w festynie organizowanym w ramach corocznych obchodów „Dni Powiatu Mińskiego” zawsze obfituje w różne atrakcje i niespodzianki, szczególnie dla najmłodszych, w tym dzieci i młodzieży. Tego roku

Wiadomości 0 Comments

Żył ponad stan legalnych dochodów. Wyłudził prawie 8 mln złotych

54 zarzuty, wyłudzenia od prywatnych osób około 8 milionów złotych, usłyszał 48-letni mężczyzna, który przez kilka lat wyszukiwał bogate osoby, chcące powierzyć mu pieniądze na rzekome inwestycje giełdowe. Intencje Piotra

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź