Aparat ortodontyczny bez pierścieni

Aparat ortodontyczny bez pierścieni

Więc postanowiłeś wyprostować zęby i uzyskać ten zdrowy, pewny siebie uśmiech, którego zawsze chciałeś. Odwiedziłeś swojego ortodontę, który wyjaśnił ci proces, ale nadal masz pytania, jak te metalowe gadżety naprawdę działają. Przeczytaj dalej, aby uzyskać łatwe do zrozumienia wyjaśnienie!

1) Szelki są fantazyjnymi uchwytami z czterema podstawowymi częściami.

Do każdego zęba przymocowane są wsporniki (metalowe lub ceramiczne).

Materiał wiążący (klej) mocuje wspornik do zęba.

Cienki metalowy łuk łączy zamki, wywierając nacisk na zęby.

Elastyczki ligaturowe (lub „o-ringi”) to małe, kolorowe opaski, które łączą zamki z drutem łukowym. Są one zazwyczaj zmieniane przy każdej wizycie.

2) Rozumiem. Ale jak te narzędzia sprawiają, że moje zęby się poruszają?

Zęby poruszają się, gdy drut łukowy wywiera nacisk na zamki i zęby. Czasami do ciągnięcia w określonym kierunku używane są sprężyny lub gumki. Aparaty ortodontyczne wywierają stały nacisk, który z czasem powoduje przesuwanie się zębów do ich właściwych pozycji.

3) Tak, ale jak to się dzieje?

Dziąsła otaczają twoje zęby. Pod dziąsłami znajduje się błona, która „trzyma” korzeń zęba, który jest otoczony kością. Kiedy aparat ortodontyczny wywiera nacisk na Twoje zęby, membrana ta rozciąga się z jednej strony i ściska z drugiej strony, pozwalając na ruch zęba. Kość zmienia się i rośnie, aby utrzymać nową pozycję zęba.

4) Ile siły to wymaga?

Do wykonania tych małych ruchów w czasie potrzebna jest tylko pewna siła, która nie występuje normalnie. Wsporniki i łuki tworzą i podtrzymują siłę nacisku. Oto jak:

Początkowe archiwa chcą zachować swój normalny kształt. Gdy są one wygięte w klamrach, dostarcza to sił niezbędnych do rozpoczęcia przebudowy kości. Strategiczne rozmieszczenie zamków na zębach i przywiązanie ich do archiwidu, wyznacza kolejne etapy. Kiedy Twoje zęby zbliżają się do ideału, Twój ortodonta (i tu właśnie pojawia się know-how!) wykonuje precyzyjne, obliczone łuki w innym rodzaju drutu, aby zakończyć pracę.

Fajny fakt: ciepło wytwarzane przez twoje ciało aktywuje metal, z którego wykonane są początkowe druty!

5) Jak długo trwa ta cała przebudowa?

Zęby poruszają się około jednego milimetra miesięcznie, więc w zależności od tego, co trzeba naprawić, większość pacjentów potrzebuje aparatu na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Średnia wynosi około dwóch lat.

6) To wszystko ma sens, ale co to za coś, co nazywa się „retainer”?

Utrzymywacz wspiera zęby w ich nowo ustawionych pozycjach. Zęby naturalnie poruszają się i czasami chcą się przesunąć w swoje stare miejsca po zabiegu. Pamiętaj, że kość, w której siedzą, jest żywą, rosnącą rzeczą i może potrzebować jeszcze trochę czasu, aby dostosować się do zmian w jamie ustnej. Nawet po zdjęciu aparatu może minąć trochę czasu, zanim Twoje zęby i kości się ustabilizują. Czasami retainer to po prostu stały drut za zębami, którego nie widać. Innym razem jest to przezroczysta, plastikowa wyjmowana nakładka, która dokładnie dopasowuje się do kształtu i położenia Twoich zębów. Ortodonta może zalecić noszenie retainera przez cały dzień, każdą noc lub co kilka dni, w zależności od przypadku. Czasami retainer jest nawet używany do łagodnych ruchów zębów, ale nie jest tak precyzyjny jak aparat ortodontyczny.

http://delasens.pl/jak-wyglada-przygotowanie-do-noszenia-aparatu-ortodontycznego_fzgm.a

Previous Implant zęba - kiedy wstawić i ile kosztuje?
Next Jak wybrać najlepszy wosk samochodowy?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Ikea – łóżka dla dzieci, w których można się zakochać

Dlaczego tak kochamy firmę IKEA? Nie jest to pytanie, na które moglibyśmy udzielić jednej tylko odpowiedzi. Prawdą jest jednak to, że jej pomysły są inspirujące i niejednokrotnie nie tylko wprowadzamy

Life&Style 0 Comments

Dieta odchudzająca – Oczekiwania i rzeczywistość

W Internecie istnieje ogromna liczba przeróżnego rodzaju diet, które mają za zadanie odchudzać. Prawdą jest, że na każdym kroku pojawiają się nowości, które również będą miały tę samą funkcję. Wiadomo,

Life&Style 0 Comments

Czy wiek i płeć decydują o tym, jaki smartfon wybierzesz?

Jeśli chodzi o preferencje dotyczące smartfonów, istnieją wyraźne różnice między płciami, powiedzmy badaczy rynku i testerów użyteczności. I te różnice mają wpływ na sukces urządzeń. Badacze podkreślają, że płeć jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź