Alimenty? O co tak naprawdę chodzi?

Alimenty? O co tak naprawdę chodzi?

Życie pisze różne scenariusze i nie zawsze są one zakończone szczęśliwie. Zdarza się, że rodzice się rozstają, a jednym z najważniejszych problemów któregoś z nich czasem staje się sytuacja, gdy były partner przestaje przekazywać środki na utrzymanie dziecka. I choć mogłoby się wydawać, że nie ma społecznego przyzwolenia na tego typu zaniechanie obowiązków jednego z rodziców, może ono prowadzić do pogorszenia sytuacji materialnej opiekuna dziecka. Prawo umożliwia wystąpienie do sądu o alimenty. Warszawa na swoim terenie ma kilkanaście kancelarii, które specjalizują się w tego typu sprawach. Warto zwrócić się do specjalistów przed złożeniem pozwu.

Gdy pozew o alimenty staje się koniecznością

Niejako postawiony pod ścianą rodzic, który sprawuje opiekę nad dzieckiem, powinien do sądu rejonowego właściwego miejsca zamieszkania pozwanego lub dziecka wnieść pozew o ustalenie alimentów. Często jest to ten sam okręg. Warto nie rezygnować ze swojego prawa, ponieważ alimenty należą się przede wszystkim dziecku i mają mu umożliwić edukację, utrzymanie czy też szansę na zajęcia dodatkowe. Te zobowiązania ciążą po równo na obojgu rodzicach i żadne z nich nie powinno tego unikać. Czasem pozew o alimenty staje się przykrą koniecznością, ponieważ w pewien sposób wykorzystujemy prawo, by zapewnić dziecku komfort życia.

Pozew o alimenty uzupełniony o odpowiednie załączniki – czyli skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, skrócony odpis aktu małżeństwa lub odpis wyroku o ustalenie ojcostwa, zaświadczenie o dochodach, wnioski dowodowe (dane świadków, dokumenty potwierdzające wydatki na dziecko), wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas trwania procesu – jest podstawą wszelkich naszych roszczeń.

Ile otrzymamy?

Podstawowym zagadnieniem, które będzie nas interesować, jest oczywiście wysokość alimentów, jakie sąd zasądzi na rzecz dziecka. Oczywiście w ocenie będą brane pod uwagę i potrzeby dziecka oraz możliwości finansowe rodziców. We wniosku wskazujemy kwotę, o którą się ubiegamy, ale w ocenie sądu możemy otrzymać zupełnie inną sumę. Wysokość alimentów można obliczyć na podstawie kosztów rocznych utrzymania dziecka – ubrań, wakacji, jedzenia, leczenia, korepetycji i zajęć dodatkowych i wielu innych elementów. Z tego należy obliczyć średnie miesięczne wydatki (muszą być udowodnione) i podzielić je na obojga rodziców. Zazwyczaj opiekun dziecka ze względu na pomoc niematerialną, jaką świadczy na rzecz dziecka, domaga się większej kwoty niż połowa ponoszonych wydatków. W ocenie sytuacji materialnej sąd bierze pod uwagę nie tylko zarobki faktyczne, ale również potencjalne.

Previous FAŁSZYWY POLICJANT ZATRZYMANY
Next WPADŁ POSZUKIWANY PIĘCIOMA LISTAMI GOŃCZYMI

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Po której stronie Wisły jest raj? – blaski i cienie zakładu pogrzebowego

Sprawiedliwość to modne ostatnio słowo-klucz. Nie ma chyba nikogo, kto by w głębi serca jej nie pragnął, jednak nadzieja, że nastanie szybko i dzięki temu znikną wszelkie różnice, jest utopijna.

Strefa Biznesu 0 Comments

99rent zmienia się na dobre!

99rent – jedna z czołowych firm z branży automotive, odświeża wizerunek marki i wprowadza nową identyfikację wizualną. Zmiana logo jest ukoronowaniem procesów, jakie zaszły w firmie w ostatnich miesiącach, a

Strefa Biznesu 0 Comments

Poradnik dla mieszkańców Warszamy: jak bezpiecznie wziąć pożyczkę?

Do podjęcia decyzji o zaciągnięciu pożyczki najczęściej zmusza ludzi trudna sytuacja finansowa, nagłe wydatki albo szukanie źródła finansowania inwestycji, czy to prywatnych czy firmowych. Nie mniej jednak jest to dopiero

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!